Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zkušební jízda netřeba. Čím dál víc Čechů si chce koupit auto přes internet, ukázal průzkum

Zkušební jízda netřeba. Čím dál víc Čechů si chce koupit auto přes internet, ukázal průzkum

Čím dál více Čechů si chce své příští auto pořídit nákupem přes internet, tvrdí unikátní průzkum poradenské společnosti EY. Tímto způsobem si chce svůj další vůz pořídit osm procent řidičů, o 400 procent více, než kolik by tuto formu nákupu využilo před dvěma lety. „Automobily se pro české řidiče stále více stávají spotřebním zbožím,“ komentuje trend pro INFO.CZ Petr Knap, odborník na automobilový průmysl a partner poradenské společnosti EY. čím více se budeme přibližovat k době elektromobilů, tím větší mentální krok k vozům jako spotřebnímu zboží budeme dělat.“

Březnový průzkum společnosti EY mezi českými řidiči ukazuje, že se pophled řidičů  na automobily postupně mění. Zatímco dříve bylo jejich vlastnictví záležitostí prestiže a sociálního statusu, dnes stále více lidí využívá automobil jen jako službu. Češi chtějí automobilem zejména jezdit, nepotřebují jej vlastnit, podotýká výzkum společnosti EY.

Z dat například vyplývá, že osm procent Čechů si své příští auto hodlá pořídit přes internet, před dvěma roky přitom plánovaly této možnosti využít jen dvě procenta respondentů. Desetina Čechů by navíc nyní namísto standardní testovací jízdy preferovala jízdu virtuální. 

„A trend vnímání automobilu jako spotřebního zboží bude stále silnější s nástupem elektromobilů,“ vysvětluje pro INFO.CZ Knap. „Třeba proto, že budeme nabíjet automobil ze zásuvky, podobně jako ostatní elektroniku, nebo že budou stále častější možnosti, jak si automobil jednoduše pronajímat.“

Češi přitom elektromobilům fandí. Podle průzkumu společnosti si je plánuje pořídit 16 procent řidičů, o čtyři procentní body více, než před rokem; jen čekají jen na vhodný produkt. Mezi největší aktuální překážky, které je zatím od koupě odrazují, patří vysoká pořizovací cena, vzdálenost, kterou lze na jedno nabití ujet a dostupnost nabíjecích stanic.

Počet prodaných elektromobilů se v Česku loni zvýšil bezmála o 50 procent, v absolutních číslech se však na celkových prodejích stále jedná o zanedbatelné množství. Prodalo se totiž jen 387 nových vozů, o rok dříve to bylo 262 aut.

Z výzkumu je však rovněž patrné, že klesá poptávka po dieselech. Auto na naftu by si příště koupila jen čtvrtina respondentů, na benzín 40 procent a 4,5 procenta by volilo hybrid. Při pořízení vozu je pro téměř tři čtvrtiny lidí nejdůležitější dosavadní zkušenost značkou, následuje design a cena je na třetím místě. 

 

 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1