Zkušební jízda netřeba. Čím dál víc Čechů si chce koupit auto přes internet, ukázal průzkum | info.cz

Články odjinud

Zkušební jízda netřeba. Čím dál víc Čechů si chce koupit auto přes internet, ukázal průzkum

Čím dál více Čechů si chce své příští auto pořídit nákupem přes internet, tvrdí unikátní průzkum poradenské společnosti EY. Tímto způsobem si chce svůj další vůz pořídit osm procent řidičů, o 400 procent více, než kolik by tuto formu nákupu využilo před dvěma lety. „Automobily se pro české řidiče stále více stávají spotřebním zbožím,“ komentuje trend pro INFO.CZ Petr Knap, odborník na automobilový průmysl a partner poradenské společnosti EY. čím více se budeme přibližovat k době elektromobilů, tím větší mentální krok k vozům jako spotřebnímu zboží budeme dělat.“

Březnový průzkum společnosti EY mezi českými řidiči ukazuje, že se pophled řidičů  na automobily postupně mění. Zatímco dříve bylo jejich vlastnictví záležitostí prestiže a sociálního statusu, dnes stále více lidí využívá automobil jen jako službu. Češi chtějí automobilem zejména jezdit, nepotřebují jej vlastnit, podotýká výzkum společnosti EY.

Z dat například vyplývá, že osm procent Čechů si své příští auto hodlá pořídit přes internet, před dvěma roky přitom plánovaly této možnosti využít jen dvě procenta respondentů. Desetina Čechů by navíc nyní namísto standardní testovací jízdy preferovala jízdu virtuální. 

„A trend vnímání automobilu jako spotřebního zboží bude stále silnější s nástupem elektromobilů,“ vysvětluje pro INFO.CZ Knap. „Třeba proto, že budeme nabíjet automobil ze zásuvky, podobně jako ostatní elektroniku, nebo že budou stále častější možnosti, jak si automobil jednoduše pronajímat.“

Češi přitom elektromobilům fandí. Podle průzkumu společnosti si je plánuje pořídit 16 procent řidičů, o čtyři procentní body více, než před rokem; jen čekají jen na vhodný produkt. Mezi největší aktuální překážky, které je zatím od koupě odrazují, patří vysoká pořizovací cena, vzdálenost, kterou lze na jedno nabití ujet a dostupnost nabíjecích stanic.

Počet prodaných elektromobilů se v Česku loni zvýšil bezmála o 50 procent, v absolutních číslech se však na celkových prodejích stále jedná o zanedbatelné množství. Prodalo se totiž jen 387 nových vozů, o rok dříve to bylo 262 aut.

Z výzkumu je však rovněž patrné, že klesá poptávka po dieselech. Auto na naftu by si příště koupila jen čtvrtina respondentů, na benzín 40 procent a 4,5 procenta by volilo hybrid. Při pořízení vozu je pro téměř tři čtvrtiny lidí nejdůležitější dosavadní zkušenost značkou, následuje design a cena je na třetím místě. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud