Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 věcí, které jste nevěděli o doručování zásilek drony

5 věcí, které jste nevěděli o doručování zásilek drony

Internetový obchod Mall.cz dnes úspěšně vyzkoušel doručení zásilky pomocí dronu. Zatímco v Česku šlo o premiéru, v zahraničí se připravuje ostré nasazené těchto strojů, v Číně se to dokonce už povedlo. 

1) Průkopník Amazon

V prosinci 2013 představil záměr doručovat zákazníkům zboží pomocí létajících robotů šéf internetového obchodního gigantu Amazon Jeff Bezos. „Vím, že to vypadá jako sci-fi,“ řekl tehdy. „Ale není,“ dodal. Firma na vývoji doručovacích dronů usilovně pracuje. Kromě technologie se ale bude v USA muset vypořádat s leteckými předpisy.

2) Čínská premiéra

Zatímco ve Spojených státech se technologie testuje, v Číně už drony doručují. V několika provinciích takto nedávno začal dopravovat zákazníkům zásilky internetový obchod JD.com, součást firmy Alibaba. V současnosti má flotilu 30 dronů.

3) Zájem má i Google

V USA Amazon následují další firmy. Už příští rok by zásilky pomocí dronů chtěl doručovat Google. Novinku také intenzivně zkouší obří americký řetězec Walmart.

4) Bude to rychlé

Američtí zákazníci se podle Amazonu mohou těšit na to, že na zásilky nebudou muset jako často nyní čekat několik dní. Spíše několik desítek minut – balíček by měli mít na trávníku před domem už za 30 minut od objednání.

Budou ale muset bydlet nedaleko distribučního skladu. Novinku si tak neužijí všichni.

5) Nebude to bez problémů

Zákazníci si podle Amazonu budou muset u svých obydlí vyznačit přistávací plochu pro dron. Oproti lidem, kteří bydlí v bytových domech, to ale bude maličkost – jak do nich bezpečně doručovat zásilky ještě nikdo nevymyslel. Lidé se ale na druhou stranu nebudou muset obávat, že by se třeba dron s jejich vysněným telefonem srazil s nějakým ptákem – bezpilotní přístroje se jim budou umět vyhnout.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1