Akcie Applu jsou na novém maximu. Obava z kroků Fedu opadla a dařilo se i dalším titulům | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Akcie Applu jsou na novém maximu. Obava z kroků Fedu opadla a dařilo se i dalším titulům

Akcie Applu jsou na novém maximu. Obava z kroků Fedu opadla a dařilo se i dalším titulům

Americké akcie dnes posílily. Údaje o dubnovém vývoji inflace ve Spojených státech totiž zmírnily obavy, že americká centrální banka (Fed) přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Cena akcií technologického gigantu Apple vystoupila až na nové rekordní maximum.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,80 procenta a obchodování uzavřel na 24.739,53 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,94 procenta na 2723,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,89 procenta na 7404,97 bodu.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že spotřebitelské ceny v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta po březnovém poklesu o 0,1 procenta. Růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,3 procenta.

"Inflace se nachází na úrovni, která není příliš alarmující," uvedl obchodník Mark Kepner ze společnosti Themis Trading. "Nastala tu úleva, že Fed nebude muset postupovat příliš rychle," dodal. Fed v březnu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Signalizoval také, že letos zvýší základní úrok ještě minimálně dvakrát.

Údaje o dubnové inflaci měly negativní vliv na kurz dolaru, pro který by byl rychlejší růst úroků ve Spojených státech příznivý. Euro tak vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo nárůst o zhruba 0,6 procenta na 1,1920 USD.

Britská libra ale k dolaru sestoupila až na čtyřměsíční minimum 1,3460 USD. Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změn, snížila však odhad hospodářského růstu a inflace na letošní i příští rok.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.