Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americké sankce vůči ZTE a Huawei aneb Jak se roztáčí spirála obchodní války s Čínou

Americké sankce vůči ZTE a Huawei aneb Jak se roztáčí spirála obchodní války s Čínou
Po nedávném zákazu obchodování s americkými firmami pro ZTE došlo i na Huawei, jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů telekomunikačních technologií na světě. Americké ministerstvo spravedlnosti proti němu zahájilo vyšetřování z možného porušení sankcí vůči Íránu.
Americké úřady mají na Huawei spadeno dlouhodobě. Společnost podezírají z napojení na čínskou vládu a armádu a z nekalých obchodních praktik. V USA i řadě dalších západních zemí, ale například i v Indii, je firma vyloučena z veřejných zakázek. Pozorovatelé soudí, že vyšetřování z porušení sankčního režimu vůči Íránu je pouze první nástřel plánovaných razantnějších opatření. Huawei by podle nich mohla dopadnout podobně jako ZTE a být zcela odstřižena od amerických technologií, na nichž je existenčně závislá.

Čínští výrobci, americké komponenty

Technologický gigant Huawei je v USA spolu se ZTE na černé listině už od roku 2012. Svůj boj o americký trh dle New York Times už vzdal. Stále však potřebuje přístup k některým americkým komponentům, především výkonným mikročipům.

Podle zdrojů obeznámených se situací přichází vyšetřování po obsílkách z ministerstva obchodu i Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv na ministerstvu financí. V této chvíli není jasné, v jaké fázi se vyšetřování nachází a co se přesně vyšetřuje. Dle Wall Street Journal už ale pouhý fakt vyšetřování vytváří rizika pro Huawei;
(Huawei) čelí ze strany Washingtonu řadě opatření, která mají snížit již tak dost mizivý podíl firmy na obchodech v USA. … [Firma by] mohla čelit dalším postihům: mohl by na ni být uvalen dohled a stíháni by kromě jiného mohli být i jednotlivci zodpovědní za údajnou nezákonnou činnost.
Z čínské strany lze samozřejmě očekávat odvetné kroky a Jeremy Goldkorn, analytik ze SupChina, se v reakci na to ptá:
Která z amerických společností v Číně pocítí důsledky odplaty jako první? Apple? Microsoft? Qualcomm? GE? Tesla? GM a Frod? IBM? Honeywell? Si Ťin-pchingův válečný kabinet už si bezpochyby sepisuje seznam.

ZTE: Ani propisku, ani router

Ministerstvo obchodu Spojených států již předtím zakázalo americkým firmám prodávat součástky druhému největšímu čínskému výrobci telekomunikačního vybavení, korporaci ZTE. Britský Státní úřad pro kybernetickou bezpečnost varoval telekomunikační firmy v zemi před nezanedbatelnými bezpečnostními riziky spojenými s používáním čínských technologií:
Ian Levy, technický ředitel Státního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, poslal dopis… britským telekomunikačním firmám … a varoval, že „používat vybavení a služby ZTE uvnitř existující telekomunikační infrastruktury by představovalo riziko pro britskou národní bezpečnost”.

Americké ministerstvo obchodu rozlítilo, že ZTE lhala americkým úřadům během vyšetřování zaměřeného na porušování amerických sankcí: ZTE měla prodat technologie Íránu a Severní Koreji, a navíc neplnila své sliby, že potrestá zaměstnance odpovědné za „chybu”; některé z nich nakonec naopak odměnila. Předchozích varování amerických úřadů společnost nedbala. Podle lapidárního prohlášení bývalého amerického úředníka obeznámeného s případem:
Toto opatření na následujících sedm let ZTE doslova odstřihne od jakékoli aktivity zahrnující USA a jakékoli americké věci, ať to jsou propisky nebo routery.

Podvod na export

Prvotní reakcí Pekingu na americký zákaz pro ZTE bylo podle očekávání bojovné oznámení, že učiní nezbytné kroky k ochraně čínských obchodních zájmů. Na veřejnost nicméně pronikl interní dokument, který naznačuje, že debata probíhající v nejvyšších politických kruzích ČLR je složitější. Komise pro kontrolu a správu státního majetku (SASAC) vydala k ZTE kritickou zprávu, upozorňující na „stupidní“ chyby v postupu společnosti. Zpráva byla okamžitě stažena z čínského internetu, obsahuje totiž drtivou kritiku nejen korporace ZTE a jejího vlivu na pověst ČLR v zahraničí, ale také domácích čínských poměrů:
Zpráva SASAC, nejvyššího regulátora čínských státních podniků podléhajícího přímo čínské vládě, kritizovala chování ZTE vůči americkým regulátorům jako „hloupé a pasivní” a škodlivé pro čínskou globální image. „Mnoho domácích podniků zaplatí velkou cenu za krátkozrakost a nečestnost ZTE. Diplomatický plán naší země, stejně jako její pověst, budou nevyhnutelně poškozeny,” píše se ve zprávě datované 20. dubnem. Zpráva dále kritizuje domácí prostředí pro nedostatek společenské odpovědnosti, která se v případě ZTE rozšířila až do jejích zahraničních aktivit. … „Dotčení vedoucí ZTE nemají právní ani bezpečnostní povědomí. Riskovali: zapletli se mnohokrát do nelegálních operací. To nesouvisí jenom s prostředím v Číně, kde není společenská věrohodnost právě na výši, ale i s vývozem nedostatku zodpovědnosti do cizích zemí,” píše se dále ve zprávě.

Jak to v Číně (ne)funguje...

Tento dokument mj. naznačuje, jak asi mohly probíhat domácí diskuze v ČLR ohledně problémů firmy CEFC v Africe i v ČR.  V souvislosti s postupem amerických úřadů vůči ZTE navrhuje SASAC, aby čínský stát uplatňoval větší kontrolu nad zahraničními aktivitami svých firem. (To se také skutečně již děje u CEFC.) Čína by také podle SASACu neměla dopustit dominový efekt, kdy by začaly jedna za druhou padat další čínské firmy - zejména korporace vojenského průmyslu - závislé na spolupráci se ZTE.
K podpoře ZTE se mezitím v duchu cíleně rozdmýchávaného  nacionalismu přihlásili i čínští „síťoobčané“: po internetu koluje fotografie transparentu hlásajícího: Netrestali by ZTE, kdyby nebyla tak silná a schopná v prosazování zájmů Číny.

Transferem technologií proti americké „hegemonii“

Opatření proti ZTE může být pro firmu fatální. Spolu s vyšetřováním Huawei přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump hrozí ČLR obchodní válkou a probíhá širší vyšetřování krádeží duševního vlastnictví ze strany Číny. Jak odhaduje analytik Bill Bishop:
Ochromující americké sankce proti ZTE mohou spustit spirálu prohlubující se americko-čínské obchodní a technologické války. Schopnost americké vlády zničit velkou čínskou firmu odstřižením od amerických komponentů je další připomínkou pro Čínu (po Snowdenovi), že informační bezpečnost nebude mít jistou, dokud zcela „nedeamerikanizuje” svou informační infrastrukturu.
Čínská technologická základna ještě není tak daleko, ale technologická bezpečnost je už dlouho strategickým cílem, a tento poslední americký krok, spolu se zrychlujícím se zhoršováním americko-čínských vztahů, bezpochyby urychlí čínské úsilí o ukončení zbývající americké technologické „hegemonie“.

O zvyšujícím se politickém tlaku na vývoj polovodičů a základních technologií píší i analytici z Trivium China a dodávají, že čínská CCTV v minulých dnech znovu připomněla, že o nutnosti dosáhnout technologické soběstačnosti hovoří již mnoho let generální tajemník KS Číny Si Ťin-pching. Jeho program Made in China 2025 je na inovace domácího průmyslu zaměřen už od roku 2015. Mohutnou vládní podporou zajištěný plán měl částečně spočívat i v akvizicích zahraničních strategických společností; když to nepůjde v USA, o to větší budou snahy jinde ve světě. Pokud nepřichází přímo obchodní válka, na spadnutí je jistě válka technologická:
Polovodiče jsou v samotném jádru roztržky mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, rozporem, který nafukuje tarify, zmražuje čínské investice v amerických společnostech a brání vývoji technologií asijských států od páté generace mobilních sítí po umělou inteligenci. Vláda Spojených států dokonce zvažuje použití zákona z roku 1977, který by prezidentu Donaldu Trumpovi umožnil vyhlásit stav nouze, blokovat transakce a konfiskovat majetek.

Text vznikl v rámci projektu Sinopsis, který mapuje dění v Číně a její zájmy v zahraničí.

Sinopsis

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1