Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Americký plán zavést cla vyvolal vlnu nevole. Obchodní války jsou dobré, vzkázal Trump kritikům

Americký plán zavést cla vyvolal vlnu nevole. Obchodní války jsou dobré, vzkázal Trump kritikům

Americký prezident Donald Trump považuje obchodní války mezi zeměmi za dobré. Na Twitteru to prohlásil v reakci na kontroverze, které vyvolalo jeho rozhodnutí zavést cla na dovoz oceli a hliníku. Nařízení kritizovala například Evropská komise.

„Když země (USA) ztrácí miliardy dolarů na obchodech s každou zemí, se kterou dělá byznys, jsou obchodní války dobré a je jednoduché je vyhrát,“ napsal Trump na Twitteru.

Reagoval tím na kontroverze, které vyvolalo jeho nařízení o zavedení cel na dovoz oceli a hliníku. Trump na setkání se zástupci amerického průmyslu oznámil, že USA příští týden zavedou cla ve výši 25 procent v případě oceli a deseti procent v případě hliníku.

Zavedení cel kritizovala Evropská komise. Její předseda Jean-Claude Juncker prohlásil, že krok považuje za nehoráznou intervenci. Evropská unie bude podle něj reagovat protiopatřeními. Na tom se dohodli i ministři obchodu EU, podle nichž je Trumpův čin neslučitelný s pravidly Světové obchodní organizace.

„Nebudeme nečinně sedět, zatímco náš průmysl je zasažen nepoctivými opatřeními, která ohrožují tisíce pracovních míst v Evropě. EU bude reagovat tvrdě a přiměřeně, aby ochránila své zájmy,“ uvedl v prohlášení Juncker.

Spojené státy dováží ocel z více než sto zemí světa. Dovoz suroviny takřka čtyřikrát převyšuje její vývoz. Od roku 2000 do roku 2016 poklesla produkce oceli ze 112 milionů tun na 86,5 milionu tun, počet zaměstnanců v sektoru se snížil ze 135 tisíc na necelých 84 tisíc.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1