Články odjinud

Americký plán zavést cla vyvolal vlnu nevole. Obchodní války jsou dobré, vzkázal Trump kritikům

Americký plán zavést cla vyvolal vlnu nevole. Obchodní války jsou dobré, vzkázal Trump kritikům

Americký prezident Donald Trump považuje obchodní války mezi zeměmi za dobré. Na Twitteru to prohlásil v reakci na kontroverze, které vyvolalo jeho rozhodnutí zavést cla na dovoz oceli a hliníku. Nařízení kritizovala například Evropská komise.

„Když země (USA) ztrácí miliardy dolarů na obchodech s každou zemí, se kterou dělá byznys, jsou obchodní války dobré a je jednoduché je vyhrát,“ napsal Trump na Twitteru.

Reagoval tím na kontroverze, které vyvolalo jeho nařízení o zavedení cel na dovoz oceli a hliníku. Trump na setkání se zástupci amerického průmyslu oznámil, že USA příští týden zavedou cla ve výši 25 procent v případě oceli a deseti procent v případě hliníku.

Zavedení cel kritizovala Evropská komise. Její předseda Jean-Claude Juncker prohlásil, že krok považuje za nehoráznou intervenci. Evropská unie bude podle něj reagovat protiopatřeními. Na tom se dohodli i ministři obchodu EU, podle nichž je Trumpův čin neslučitelný s pravidly Světové obchodní organizace.

„Nebudeme nečinně sedět, zatímco náš průmysl je zasažen nepoctivými opatřeními, která ohrožují tisíce pracovních míst v Evropě. EU bude reagovat tvrdě a přiměřeně, aby ochránila své zájmy,“ uvedl v prohlášení Juncker.

Spojené státy dováží ocel z více než sto zemí světa. Dovoz suroviny takřka čtyřikrát převyšuje její vývoz. Od roku 2000 do roku 2016 poklesla produkce oceli ze 112 milionů tun na 86,5 milionu tun, počet zaměstnanců v sektoru se snížil ze 135 tisíc na necelých 84 tisíc.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud