Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boeing na Trumpově návštěvě Blízkého východu vydělal. Saúdské Arábii prodá armádní i civilní letadla

Boeing na Trumpově návštěvě Blízkého východu vydělal. Saúdské Arábii prodá armádní i civilní letadla

Americký výrobce letadel Boeing uzavřel se Saúdskou Arábií v rámci návštěvy prezidenta Donalda Trumpa v zemi několik dohod o prodeji armádní i civilní letecké techniky. Dnešní oznámení firmy patří mezi řadu transakcí, které v sobotu podepsaly americké firmy se saúdskými protějšky a vládními organizacemi. Konkrétní hodnotu dohod Boeing podle agentury Reuters nezveřejnil.

Boeing uvedl, že Saúdská Arábie se dohodla na koupi vojenských vrtulníků Chinook spolu s technickým servisem a systémy řízených střel. Rijád by měl od firmy rovněž koupit hlídkové letouny P-8.

Ministerstvo zahraničí USA v prosinci uvedlo, že Rijád koupí nákladní vojenské vrtulníky Chinook společně s vybavením a technickou podporou za 3,5 miliardy dolarů (zhruba 83 miliard Kč). Saúdská Arábie usiluje o užší obranné a obchodní vztahy s USA a o americkou spolupráci na své strategii rozvoje ekonomiky mimo ropný sektor.

Boeing rovněž sdělil, že bude jednat se soukromou saúdskou leteckou společností SaudiGulf Airline o prodeji až 16 širokotrupých letounů neupřesněného typu. SaudiGulf začala s komerčními lety teprve loni.

Boeing rovněž založí se Saúdskou Arábií společný podnik, který má poskytovat servis řadě typů armádní techniky. Další společný podnik by měl zajišťovat technickou podporu civilním i vojenským vrtulníkům Boeingu v zemi.

Americké a saúdské firmy v sobotu v rámci prvního dne Trumpovy návštěvy v Rijádu podepsaly ekonomické dohody za celkem 200 miliard dolarů. Saúdskoarabský stát uzavřel s USA zároveň dohodu o nákupu zbrojního vybavení za 110 miliard USD.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1