Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boháči jsou v posledních dnech jako na trní. Očekávají novou pohromu jako Panama Papers

Boháči jsou v posledních dnech jako na trní. Očekávají novou pohromu jako Panama Papers

Mnoha nejbohatším lidem světa zatrnulo. Vypadá to, že se bude opakovat kauza Panama Papers. Právní firma Appleby specializující se na zakládání offshorových společností totiž oznámila, že při kybernetickém útoku přišla o data svých klientů. A vzhledem k tomu, že v poslední době firma čelí zvídavým dotazům novinářů, kteří se ke ztraceným informacím údajně dostali, dala si dvě a dvě dohromady a raději své zákazníky varovala. Vzhledem k tomu, že mezi klienty Appleby patří nejbohatší lidé a společnosti světa, má teď řada krizových manažerů a PR agentur pohotovost, informuje server Independent.

Varování Appleby vyvolalo mezi klienty zděšení. Mnoho z nich si totiž vzpomnělo na nedávnou kauzu Panama Papers. Netřeba připomínat, že po jejím propuknutí se otřásaly židle pod špičkovými manažery a padaly vlády. To samé se může stát i nyní. 

Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ) a média na tuto organizaci napojená totiž Appleby oslovily s dotazy, které jasně naznačují, že novináři získali přístup ke ztraceným datům a plánují je zveřejnit. 

Appleby nicméně pochybení nepřiznává. „Jakékoliv obvinění bereme velmi vážně. Jsme offshorová právní firma, která svým klientům radí, jak legitimně a v mezích zákona provozovat svůj byznys," tvrdí společnost. 

Podle společnosti jde o nedorozumění, které je způsobené tím, že novináři dostatečně nerozumí problematice účetnictví v daňových rájích. 

I přesto však Appleby všechny narážky ohledně své poškozené integrity odmítá – vznesená obvinění údajně sama prošetřila a nenalezla žádná pochybení na straně své či svých klientů. „My zde netolerujeme žádné nelegální jednání, i když je pravda, že nejsme neomylní. Ale když jsme zjistili, že se staly nějaké chyby, tak jsme je okamžitě napravili a ihned jsme upozornili příslušné úřady,“ dodává společnost ve svém vyjádření.

Mezi klienty Appleby je mnoho nejbohatších lidí světa stejně jako mnoho firem z kategorie Fortune 500. Firma působí v mnoha daňových rájích – kromě Bermud i na Britských Panenských ostrovech, Seychelách či na Mauriciu.

Zpráva přichází 18 měsíců po vzniku aféry takzvaných Panama Papers, během níž uniklo 11,5 milionu dokumentů z právní firmy Mossack Fonseca. To následně vedlo několika skandálům a pádům vlád, kvůli Panama Papers například rezignoval islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, zmíněni byli i lidé v okolí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga či prezident Argentiny Mauricio Marci.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1