Články odjinud

Brusel chce s Číňany zreformovat globální obchod. Trumpovy USA jsou na vedlejší koleji

Brusel chce s Číňany zreformovat globální obchod. Trumpovy USA jsou na vedlejší koleji

Čína a Evropská unie zformují skupinu s cílem aktualizovat zásady světového obchodu. Informuje o tom agentura AP. Cílem společné snahy podle ní má být především zohlednit technologický vývoj a dopad inovací na světový byznys. Důležité sdělení je, že se na této iniciativě – jak ze zprávy AP vyplývá – nebudou podílet Spojené státy s Donaldem Trumpem, který USA žene do stále větší izolace a vyhrotil vztahy s dalšími globálními velmocemi uvalením cel na dovoz.

Místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen uvedl, že motivací pro společný postup s Pekingem jsou právě nedávné kroky Trumpovy administrativy, která uvalila cla na dovoz oceli, ale také postup Číny v oblasti technologií. Jedním z aktuálních sporů je totiž pře o duševní vlastnictví mezi USA a Čínou, kterou Trump viní z krádeží a zneužívání a nápadů amerických firem.

Katainen nečeká nijak hladká a jednoduchá jednání, ale věří, že jsou doslova nezbytná pro zachování prostředí pro globální obchod. Jakým způsobem (a zda vůbec) se na tomto úsilí budou podílet Spojené státy, zatím není zřejmé. Zpráva agentury AP je nezmiňuje

EU je nyní se Spojenými státy v obchodním sporu, protože Washington zavedl cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. Protože se záležitost nepodařilo vyřešit, začala EU v pátek uplatňovat clo 25 procent na dovoz některého zboží z USA. Terčem nových cel jsou výrobky z oceli a hliníku, zemědělské produkty a různé další zboží, mimo jiné motocykly, džíny nebo whisky.

Americký prezident Donald Trump v pátek na twitteru v reakci pohrozil Evropské unii dvacetiprocentním clem na dovoz automobilů, pokud EU svá ochranářská opatření nezmění.

Pravidla globálního obchodu a s tím spojené téma světové obchodní organizace přišly na přetřes i na nedávném summitu skupiny G7 sdružující nejvyspělejší státy světa. Mocnosti se tehdy ve světle vzájemných sporů přihlásily k boji s protekcionismem a dohodly se, že Světovou obchodní organizaci co nejrychleji zmodernizují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud