Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Burzy trhají rekordy. Pomáhá „efekt Trump“

Burzy trhají rekordy. Pomáhá „efekt Trump“

Akcie ve Spojených státech uzavřely na novém rekordu. Trhy podpořily zisky energetických společností, producentů komodit a technologických firem v čele s akciemi sociální sítě Facebook.

Index Dow Jones stoupl o 88,76 bodu, tedy 0,47 procenta, na 18.956,69 bodu. Širší index Standard & Poor's posílil o 16,28 bodu, čili 0,75 procenta, na 2198,18 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 47,35 bodu, neboli 0,89 procenta, na 5368,86 bodu.

Americké indexy posilují od amerických prezidentských voleb 8. listopadu. Investoři kupují hlavně akcie bank, zdravotnických a dalších společností, které by měly těžit z očekávané politiky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Index energetických společností stoupl o více než dvě procenta na nejvyšší hodnotu za 16 měsíců. Přispěl k tomu růst cen ropy o téměř čtyři procenta v naději, že ropný kartel OPEC se příští týden dohodne na omezení těžby. Index producentů surovin vzrostl o jedno procento.

Technologický index od voleb klesl o 0,4 procenta, dnes však posílil, hlavně díky akciím Facebooku. Ten rostl v reakci na oznámení, že firma odkoupí vlastní akcie za šest miliard USD. Náladu v technologickém sektoru zlepšila také řada zpráv o fúzích a akvizicích.

Americký dolar ukončil růst, který trval deset seancí za sebou, a oslabil. Pokles je však podle analytiků jen technickou korekcí a výhled dolaru podle nich zůstává pozitivní.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o 0,5 procenta na 100,91 bodu. Dolar vůči euru oslabil o 0,4 procenta na 1,0629 USD, k jenu naopak mírně stoupl o 0,2 procenta na 111,04 JPY. Euro vůči jenu posílilo o 0,5 procenta na 117,95 JPY.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1