Články odjinud

„Byznysmeni nejsou dobrými politiky,“ říká vnuk Tomáše Bati. Co si myslí o Babišovi?

„Byznysmeni nejsou dobrými politiky,“ říká vnuk Tomáše Bati. Co si myslí o Babišovi?

Jdou politika a byznys dohromady? Podle Thomase George Bati – vnuka zakladatele slavného obuvnického impéria – nikoli. V exkluzivním rozhovoru pro deník E15 říká, že podnikatelé zkrátka dobří politici nebývají. A platí to podle něj i naopak. Proč nemá zájem o setkání s Andrejem Babišem? A co míní o Evropské unii?

Doma s vámi nikdo nemluvil česky?

Ne. Moje matka byla Švýcarka a žili jsme v Londýně. Neuměla moc dobře anglicky, což byl problém. Proto jsme doma mluvili jen anglicky, aby se to naučila. Česky jsme nemluvili až do roku 1990. Všichni tehdy byli překvapení, že otec češtinu nezapomněl.

Sledujete politický vývoj v Česku?

Trochu ano.

Co říkáte na to, že současný premiér v demisi Andrej Babiš bývá přirovnáván k vašemu dědovi Tomáši Baťovi a inspiraci čerpá u jeho bratra Jana Antonína?

Je to jiná doba, jiný obor. Alespoň myslím, moc toho o jeho podnikání nevím. Podle mě byznysmeni nejsou dobrými politiky. A politici zase nejspíš nejsou moc dobrými byznysmeny. Nemyslím si, že by se můj děda chtěl příliš pouštět do politiky.

Tomáš Baťa ale politikem byl. Byl starostou Zlína.

Ano, to byla lokální politika. Někdy to prostě jinak nejde.

Měl byste zájem setkat se s Andrejem Babišem?

Víte, když byl ještě můj otec naživu, potkával jsem mnoho premiérů. Takže mě to příliš nezajímá. Možná, že kdybych v Česku trávil více času.

Jinak mě ale politika fascinuje. Jsem sice Kanaďan, ale zároveň i Evropan. A velký podporovatel jednotné Evropy. Lidé dnes zapomínají, že před pár desítkami let se tady střílelo a teď tu spolupracuje 27 zemí a jde jim to dobře. Takže jen doufám, že si současný premiér udrží silnou orientaci na Evropskou unii.

Byznysmeni dnes častěji než dříve vstupují do vrcholné politiky. Myslíte si, že by se váš otec dnes ucházel o nějakou funkci či dokonce kandidoval na prezidenta?

Nejsem si jistý, jestli by se o politiku vůbec zajímal. Po revoluci ale strávil hodně času jednáním s OECD, Evropskou unií, Světovou bankou a dalšími, aby pomohl této zemi v transformaci. Myslím si, že se viděl víc v této roli. Nikdy jsem nezaznamenal, že by chtěl vstoupit do politiky.

V šedesátých a sedmdesátých letech hodně zemí znárodňovalo naše podniky, otec prošel těžkými časy jako třeba nástupem generála Pinocheta v Chile k moci. Musel pak před ostatními obhajovat, proč chce vůbec v zemích, kde byla tak hrozná vláda, dále podnikat. Čím méně si vás lidé spojují s politikou, tím lépe.

Pokračování rozhovoru na E15 Premium >>>
 

Články odjinud