„Byznysmeni nejsou dobrými politiky,“ říká vnuk Tomáše Bati. Co si myslí o Babišovi? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Byznysmeni nejsou dobrými politiky,“ říká vnuk Tomáše Bati. Co si myslí o Babišovi?

„Byznysmeni nejsou dobrými politiky,“ říká vnuk Tomáše Bati. Co si myslí o Babišovi?

Jdou politika a byznys dohromady? Podle Thomase George Bati – vnuka zakladatele slavného obuvnického impéria – nikoli. V exkluzivním rozhovoru pro deník E15 říká, že podnikatelé zkrátka dobří politici nebývají. A platí to podle něj i naopak. Proč nemá zájem o setkání s Andrejem Babišem? A co míní o Evropské unii?

Doma s vámi nikdo nemluvil česky?

Ne. Moje matka byla Švýcarka a žili jsme v Londýně. Neuměla moc dobře anglicky, což byl problém. Proto jsme doma mluvili jen anglicky, aby se to naučila. Česky jsme nemluvili až do roku 1990. Všichni tehdy byli překvapení, že otec češtinu nezapomněl.

Sledujete politický vývoj v Česku?

Trochu ano.

Co říkáte na to, že současný premiér v demisi Andrej Babiš bývá přirovnáván k vašemu dědovi Tomáši Baťovi a inspiraci čerpá u jeho bratra Jana Antonína?

Je to jiná doba, jiný obor. Alespoň myslím, moc toho o jeho podnikání nevím. Podle mě byznysmeni nejsou dobrými politiky. A politici zase nejspíš nejsou moc dobrými byznysmeny. Nemyslím si, že by se můj děda chtěl příliš pouštět do politiky.

Tomáš Baťa ale politikem byl. Byl starostou Zlína.

Ano, to byla lokální politika. Někdy to prostě jinak nejde.

Měl byste zájem setkat se s Andrejem Babišem?

Víte, když byl ještě můj otec naživu, potkával jsem mnoho premiérů. Takže mě to příliš nezajímá. Možná, že kdybych v Česku trávil více času.

Jinak mě ale politika fascinuje. Jsem sice Kanaďan, ale zároveň i Evropan. A velký podporovatel jednotné Evropy. Lidé dnes zapomínají, že před pár desítkami let se tady střílelo a teď tu spolupracuje 27 zemí a jde jim to dobře. Takže jen doufám, že si současný premiér udrží silnou orientaci na Evropskou unii.

Byznysmeni dnes častěji než dříve vstupují do vrcholné politiky. Myslíte si, že by se váš otec dnes ucházel o nějakou funkci či dokonce kandidoval na prezidenta?

Nejsem si jistý, jestli by se o politiku vůbec zajímal. Po revoluci ale strávil hodně času jednáním s OECD, Evropskou unií, Světovou bankou a dalšími, aby pomohl této zemi v transformaci. Myslím si, že se viděl víc v této roli. Nikdy jsem nezaznamenal, že by chtěl vstoupit do politiky.

V šedesátých a sedmdesátých letech hodně zemí znárodňovalo naše podniky, otec prošel těžkými časy jako třeba nástupem generála Pinocheta v Chile k moci. Musel pak před ostatními obhajovat, proč chce vůbec v zemích, kde byla tak hrozná vláda, dále podnikat. Čím méně si vás lidé spojují s politikou, tím lépe.

Pokračování rozhovoru na E15 Premium >>>
 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.