Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

CEFC odmítli půjčit čínští investoři, podle některých zdrojů firma nemá hotovost

CEFC odmítli půjčit čínští investoři, podle některých zdrojů firma nemá hotovost

Společnost CEFC, někdejší tahoun čínské “investiční” vlny v ČR a předvoj Si Ťin-pchingovy Nové hedvábné stezky, se v zoufalé potřebě sehnat hotovost na financování dluhů ze svých zahraničních akvizic obracela na čínské bankovní instituce v šedé zóně. Píše to agentura Reuters v článku CEFC se zátahy úřadů sahalo po půjčkách. Společnost byla ochotna platit úroky vysoko nad “tržní” cenou. Situaci popisuje s odvoláním na více zdrojů obeznámených s celou záležitostí také deník South China Morning Post.

Honba za hotovostí

Nejpozději od druhé poloviny loňského roku byla společnost CEFC připravena platit obrovské částky na úrocích za krátkodobé půjčky „stínovým” úvěrovým společnostem. Jejich činnost není v ČLR regulována tolik jako u státních bankovních institucí, které jsou se svými regulačními kontrolami paradoxně spíš hnacím motorem stínového bankovnictví. V reakci na to ovšem čínský bankovní regulátor posiluje kontrolu nad činností bank a v posledních dnech byl ohlášen nový důraz právě na kontrolu šedé zóny.

Žádný z makléřů, na něž se CEFC obrátila (Shenzhen Qianhai Everbright Financial Holding Investment Management, Wanxiang Trust a Bohai International Trust) však prý úvěr poskytnout nechtěl. Mezi uváděnými důvody byly dle zdrojů znalých situace v dotyčných institucích obavy z likvidity CEFC a její nejasné majetkové struktury, nejasnosti ohledně hodnot aktiv a podobně.

Výše úroku, kterou by CEFC byla ochotna platit, není známa, ale zmíněné společnosti běžně účtují roční úrokové sazby kolem 12 procent.

„Placení ultravysokých úrokových sazeb je znamením opravdu silné potřeby hotovosti,” říká Andrew Collier, ředitel Oriental Capital Research. „Vedení v Pekingu zjevně tlačí CEFC k navýšení fondů a rychlému umoření dluhů, případně vyplacení určitých věřitelů, například státních bank.”

J&T žádá vysvětlení situace

Závažnosti situace si je vědoma i skupina J&T Finance Group, která měla s CEFC již rok dohodnutý odprodej kontrolního podílu (Ve skupině J&T zatím CEFC koupila pouze necelých deset procent) - cena podílu se dle odhadů měla pohybovat ve stovkách milionů euro.

Po zádrhelu s Českou národní bankou, která jako jediná ze šesti zainteresovaných regulátorů odmítla poskytnout CEFC souhlas s transakcí, je to pravděpodobně další hřebíček do rakve celého obchodu. K celé věci je třeba připočíst ještě pečeti, které se objevily koncem února na některých nemovitostech CEFC v Praze: podle zprávy Českého rozhlasu fungovaly jako záruka za desetimiliardovou půjčku pro CEFC.

Zpoždění na východní frontě

Podle SCMP se rovněž „bojovalo” o financování vstupu CEFC do ruské Rosněfti, což byl obchod, který svým významem přitáhl k CEFC pozornost světových médií. Nomuru, jež prý měla původně s financováním tohoto obchodu pomoci, vystřídal druhý největší ruský poskytovatel půjček VTB. O refinancování překlenovacího úvěru od VTB měla dle agentury Reuters CEFC začít jednat se státní China Development Bank, ale její prezident Čeng Č'-ťie to minulý týden zcela popřel. Zato potvrdil, že CEFC zatím platí dosavadní dluhy dle plánu. Podle dalšího ze zdrojů je ovšem CEFC zcela bez hotovosti a „zůstává otázkou, jak chce splatit všechny své dluhy”.

Podle informací čínské ratingové agentury se devítimiliardový obchod „zpozdil” kvůli pozornosti, které se CEFC v souvislosti s vršícími se problémy těší:

Jedna z částí konglomerátu informovala China Chengxin International Credit Rating, že v transakci došlo k některým zdržením. Informovala o tom 8. března sama agentura v poznámce poslané na web spojený s čínskou centrální bankou.

Podle Chengxin je CEFC závislá na financích z vnějších zdrojů poté, co zaplatila „obrovskou” částku hned na počátku. I kdyby k transakci nakonec nakrásně došlo, bude dle vyjádření agentury CEFC čelit „podstatnému navýšení dluhového zatížení”. Dobré řešení už momentálně pro CEFC asi neexistuje - protože když z obchodu sejde, společnost utrpí obrovskou investiční ztrátu.

Konglomerát CEFC má dle své pololetní finanční zprávy kolem 44 miliard krátkodobých úvěrů splatných během první poloviny 2018. Celkový dluh k červnu 2017 činil 117 miliard. Další konkrétní čísla vztahující se k dceřiným společnostem CEFC jsou k dispozici v článku Reuters.

Co se pokazilo?

Otázkou je, proč se CEFC pouštěla do takových akvizic, jestliže neměla odpovídající finanční zdroje. Podle jednoho z českých ekonomických analytiků je možné, že vedení předpokládalo, že cena nakoupených aktiv dále poroste a oni v možné arbitráži (buy low, sell high) získají zpět zdroje na splacení svých úvěrů. Tzv. krátké peníze ale na nákup dlouhých aktiv obvykle nestačí.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1