Cena za členství v EU? Vlivný bruselský server spočítal, kolik denně zaplatíte do rozpočtu | info.cz

Články odjinud

Cena za členství v EU? Vlivný bruselský server spočítal, kolik denně zaplatíte do rozpočtu

Méně než jedno cappuccino denně. Taková je podle evropských komisařů cena za členství v elitním klubu Evropské unie pro každého Evropana. Právě tento necelý šálek totiž do evropského rozpočtu přinese celkových asi 158 miliard eur, ze kterých pak profituje celá Evropa. Které státy ale na „cappuccinovém indexu“ prodělají a které si naopak mohou naopak dopřát extra mléčnou pěnu? 

Evropská unie není drahý projekt. Obyvatelé členských států si mohou členství v elitním spolku zemí na Starém kontinentu dovolit, když se vzdají necelého cappuccina denně, tvrdí evropští komisaři. A to bez zohlednění financí, které jednotlivé státy následně z rozpočtu obdrží formou služeb, příspěvků, grantů či dotací. Server Politico se pokusil komisaře vzít za slovo.

Politico sestavil žebříček, ve kterém se zaměřují na to, kolik toho Evropská unie „upije“ z cappuccina jednotlivých Evropanů. Výsledný index tak zohledňuje jak příspěvky, které daný stát do evropské kasy platí, tak i počet obyvatel dané země a tamní cenovou hladinu.

Nejlépe ze srovnání vychází ekonomickou a migrační krizí stíhané Řecko. To za každého obyvatele do evropské kasy odvede jen 15procent šálku cappuccina. To je dané zejména tamní drahou kávou, ale i relativně nízkými příspěvky, které Řekové Evropě posílají. Následuje Rumunsko s Polskem s 16, respektive 17 procenty. Česká republika je ve středu žebříčku, Evropská unie každému Čechovi upije 27 procent šálku lahodné kávy denně.

Na opačné straně žebříčku ční Itálie (56 procent šálku na obyvatele), Belgie (55 procent šálku na obyvatele) a Lucembursko (přesně polovina šálku cappuccina na obyvatele).

Při pohledu na absolutní hodnoty odvodů do evropského rozpočtu se pořadí razantně promění. Po přepočtení na jednoho obyvatele nejvíce přispívají Lucemburci (1.56 eur), Belgičané (1.46 eur) a Irové (1.22 eur).

Němci platí na obyvatele 0.84 eur a Češi 0.45 eur a žebříček uzavírají Chorvaté (0.3 eur), Rumuni (0.22 eur) a Bulhaři (0.18 eur).

Cappuccinový index nicméně zahrnuje jen čisté výdaje do evropské kasy, bez ohledu na to, kolik pak daná země z Evropské unie získá.

Po zohlednění takzvané čisté pozice – tedy rozdílu mezi vydanými a přijatými penězi – je jasné, že například Česká republika si díky této instituci může poručit pořádných pár cappuccin nad rámec vlastního rozpočtu.

Graf znázorňuje, kolik každý jeden občan zemí EU denně zaplatí do rozpočtu. 

Česko totiž od roku 2004, kdy do EU vstoupilo, každý rok získalo více peněz, než kolik do Bruselu poslalo. Jen loni byla čistá pozice Česka 79.6 miliard korun, o rok dříve to bylo dokonce 150 miliard korun.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud