Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ceny nemovitostí v Česku jsou přemrštěné. Podle ČNB rostou nejrychleji v EU

Ceny nemovitostí v Česku jsou přemrštěné. Podle ČNB rostou nejrychleji v EU

Ceny nemovitostí v Česku překonávají postupně svá maxima, přičemž růst cen nemovitostí je největší v Evropské unii. Ve zprávě o Finanční stabilitě na to dnes upozornila Česká národní banka. Podle ředitele samostatného odboru finanční stability ČNB Jana Fraita jsou ceny bytů mírně nadhodnocené a růst úvěrů na jejich pořízení není dlouhodobě udržitelný. Proto dnes také ČNB přistoupila ke zvýšení rezervy na ochranu úvěrového trhu.

„Ceny nemovitostí se již loni dostaly na maxima a čísla za první čtvrtletí ukazují, že byla maxima překročena. Růst cen je tak nejrychlejší v EU a podle našich analýz jsou ceny bytů v ČR mírně nadhodnocené,“ uvedl Frait.

Rovněž tempo růstu objemu úvěrů na bydlení je podle něj velmi rychlé a roste zároveň průměrná částka úvěrů. „To podporuje růst cen nemovitostí a vrací se to do úvěrů. Stávající dynamika není udržitelná,“ dodal.

Podle samotné zprávy ČNB meziroční růst bydlení ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku o 11 procent patřil mezi nejvyšší v EU. Tempo růstu cen bytů zároveň podle zprávy výrazně převýšilo tempo růstu mezd.