Češi se nebojí utrácet. Podle analytiků zažili nejštědřejší Vánoce v historii | info.cz

Články odjinud

Češi se nebojí utrácet. Podle analytiků zažili nejštědřejší Vánoce v historii

České domácnosti se vzhledem k růstu zaměstnanosti i mezd nepřestaly bát utrácet ani v předvánočním období, ukázala podle analytiků čísla z maloobchodu za prosinec i celý loňský rok. Silný růst tržeb očekávají také v letošním roce, spotřeba domácností by tak měla zůstat hlavním tahounem růstu ekonomiky. Někteří ekonomové ale varovali před blížícím se nasycením trhu s osobními auty.

„Podle vývoje tržeb obchodníků se dá říct, že Češi zažili nejštědřejší Vánoce v historii,“ podotkl analytik ČSOB Petr Dufek. Prosinec podle něj potvrdil silnou ochotu nakupovat z předchozích měsíců, která je spojená s výbornou náladou spotřebitelů neobávajících se zhoršení jejich finanční situace v letošním roce ani nezaměstnanosti.

Analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský poukázal na to, že se zvyšují výrazněji tržby za nepotravinářské zboží než za potraviny, což je typické pro období rostoucí kupní síly domácností. „Domácnosti, díky vyšším příjmům plynoucím z růstu mezd i vyšší zaměstnanosti, věří v českou ekonomiku a nebály se to ukázat především v období Vánoc,“ uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.

Meziroční růst tržeb v maloobchodu bez aut sice v prosinci lehce zvolnil, po zohlednění nižšího počtu pracovních dnů byl ale nadprůměrný, poznamenal Rožumberský. „Slabinou maloobchodu zůstaly tržby za prodeje a opravy aut, které druhý měsíc v řadě vykázaly meziroční pokles,“ upozornil, projevilo se to podle něj i v celoročním výrazném zpomalení přírůstku tržeb za prodej automobilů.

„Ačkoliv automobilky dál chrlí jedno auto za druhým, nákupní šílenství v autosalonech pomalu končí. Automobilové odvětví přitom předznamenává další vývoj v maloobchodu,“ upozornil Jiří Cihlář z Next Finance. V létě kvůli tomu očekává zpomalení růstu tržeb.

Dobré předpoklady k tomu, aby si letos udržely loňskou dynamiku, mají maloobchodní tržby bez aut podle Rožumberského. Hlavní ekonom Deloitte David Marek očekává pro letošní rok růst maloobchodních tržeb v rozmezí pěti až šesti procent. Silný růst tržeb letos předpokládá také Dufek. Spotřeba domácností podporovaná rychlejším růstem reálných výdělků se podle něj nejspíše stane hlavním motorem poptávkové strany ekonomiky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud