Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česká Konica Minolta zvýšila zisk o desetinu, začíná vyrábět chytré kamery

Česká Konica Minolta zvýšila zisk o desetinu, začíná vyrábět chytré kamery

Česká dcera technologické společnosti Konica Minolta za loňský rok vykázala nárůst tržeb o čtyři procenta na 1.83 miliardy. Společnost uvedla, že za zvýšením stojí zejména vývoj v prodejích IT služeb. „V letošním roce bych však chtěl dosáhnout růstu až o 15 procent,“ uvedl pro INFO.CZ Pavel Čurda, generální ředitel společnosti.

Prodej IT služeb a softwarových řešení byl jedním z hlavních tahounů růstu obratu firmy. Jen v segmentu softwarových řešení loni Konica Minolta utržila 252 milionů korun, což znamená více, než čtvrtinový meziroční růst. „To nás vedlo ke změně řízení přímého prodeje, aktuálně máme tři nová oddělení zaměřená na podporu IT služeb a obchodu s inovativními produkty,“ řekl obchodní ředitel firmy Pavel Štěpán.

Po loňské čtyřprocentní expnzi Konica Minolta plánuje, že tempo růstu tržeb dále zvýší. „V letošním roce bych chtěl dosáhnout nárůstu obratu o 15 procent,“ řekl pro INFO.CZ Pavel Čurda.

Firma na středeční tiskové konferenci oznámila, že provozní zisk (EBIT) se za loňský rok zvýšil o 11 procent na 120 milionů korun. „Naše ziskovost roste zejména díky větším prodejům služeb s vyšší přidanou hodnotou,“ vysvětlil generální ředitel.

Konica Minolta uvedla, že nově vstoupila do nového segmentu „chytrých“ kamerových systémů. „Jde o aktivitu navazující na investici společnosti Mobotix z roku 2016. Kamerová zařízení německého výrobce jsme doplnili o vlastní technologii takzvaného 3D LiDARu, která pomáhá s efektivnější analýzou snímaného okolí,“ uvedla firma.

Podle firmy je tato technologie je využitelná i pro potřeby takzvaného průmyslu 4.0. Společnostem dovolí například monitorovat pohyb a množství lidí v daném místě, což má využití třeba pro marketingové účely. Využití však technologie nalezne i při monitorování procesů v logistice či ve výrobních podnicích.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1