Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko-čínský účet: Zboží přichází z Číny víc, investice naopak poklesly

Česko-čínský účet: Zboží přichází z Číny víc, investice naopak poklesly

Končící mise prezidenta Zemana do země draka je druhou šancí pro oslovení čínského kapitálu. Investiční smršť avizovaná při loňské návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze se zatím nekoná.

Hodně zboží, málo kapitálu. Tak by se dala shrnout současná čínská obchodní nabídka směrem k české kotlině. V dovozu do České republiky drží Číňané druhé místo hned za Německem. Zato v investicích do ČR jsou až na 22. příčce.

Import čínských výrobků měl loni objem 432 miliard korun. Už dávno nejde jenom o obuv, oblečení a hračky, dovoz zahrnuje i pokročilejší výrobky jako telefony nebo počítače. Z pohledu Česka je vzájemný obchod v hlubokém deficitu, protože export byl loni jen za 47 miliard korun. Tvoří ho hlavně automobily, autosoučástky, čerpadla nebo stroje pro energetiku.

Zatímco se zbožím rozhodně Čína na Česko nezapomíná, velkolepé plány na miliardové investice oznámené při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga loni v březnu zatím zůstávají v nedohlednu. Agentura Bisnode spočítala přesně rok od této návštěvy objem čínského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem a zjistila, že dokonce poklesl – zhruba o 200 milionů korun.

Celý článek si přečtěte na webu E15.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1