Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko jako skladové království? Hal loni výrazně přibylo, ty nové mají plochu jako 15 Václavských náměstí

Česko jako skladové království? Hal loni výrazně přibylo, ty nové mají plochu jako 15 Václavských náměstí

Celková plocha nově dokončených průmyslových hal a skladů v Česku loni meziročně vzrostla o 24 procent na 685.400 metrů čtverečních. Více než třetina připadala na poslední čtvrtletí. Vyplývá to z údajů sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF), které má ČTK k dispozici.

Nově dokončená plocha zhruba odpovídá rozloze 15 Václavských náměstí v Praze. V posledním čtvrtletí byly dokončeny haly ve 14 průmyslových parcích. Mezi největší dokončené projekty patří distribuční centrum pro společnost 4PX ve VGP Parku Jeneč, nová hala v areálu VGP Park Chomutov, která byla částečně postavena pro společnost Magna, a sklad pro firmu KION Group u Stříbra. Podíl spekulativní výstavby bez předem známého nájemce se pohyboval na úrovni jedné třetiny.

Na konci loňského roku bylo ve výstavbě 504.300 metrů čtverečních skladových a výrobních prostor, více než dvě pětiny jsou v Praze a jejím nejbližším okolí. Zhruba 70 procent z plochy těchto nemovitostí by mělo být dokončeno v prvním čtvrtletí letošního roku. Celková plocha moderních průmyslových hal a skladů v Česku nyní dosahuje přibližně sedmi milionů metrů čtverečních.

Nejvyšší nájemné zůstalo na konci loňského roku na 4,5 eura (115 korun) za metr čtvereční měsíčně. U kancelářských vestavků bylo 8,50 až devět eur (cca 215 až 230 Kč) za metr čtvereční.

Členy sdružení IRF jsou společnosti CBRE, Colliers Internacional, Cushman & Wakefield a JLL.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1