Česko si bere jednu půjčku za druhou. Na jaře bude dlužit nejvíce v historii země | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko si bere jednu půjčku za druhou. Na jaře bude dlužit nejvíce v historii země

Česko si bere jednu půjčku za druhou. Na jaře bude dlužit nejvíce v historii země

Koncem března může skončit i období levného státního dluhu, Česko si tak během tří měsíců půjčí až 90 miliard.

 
 

Česko spolu s blížícím se uvolněním kurzu koruny nabírá stále více půjček. Pokud se naplní březnový emisní plán ministerstva financí, stát během prvního čtvrtletí prodá dluhopisy za rekordních 90 miliard, tedy o takřka 40 procent více než za stejné období loni. Stát spěchá, duben totiž může půjčky zdražit, letos je přitom třeba splatit 249 miliard korun dluhu, nejvíce v historii země.

„Důvodem k předfinancování je nejistota spojená s možným ukončením devizových intervencí ČNB a dubnová splátka dluhu ve výši devadesát miliard korun,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Jakub Vyntrlík. Splátka se týká dluhu nabraného v předkrizovém roce 2007. Další velká, bezmála padesátimiliardová splátka čeká zemi v červenci a 70 miliard budou chtít věřitelé po Česku v listopadu.

„Pokud ČNB ukončí v dubnu intervence a koruna rychle posílí, pak zahraniční investoři ztratí o nákup koruny i dalších korunových aktiv, jako jsou dluhopisy, zájem. Ministerstvo financí by muselo zvýšit úroky u svých dluhopisů, aby je na trhu uplatnilo, což by do budoucna dále prohloubilo zadluženost Česka," uvedl Peter Bukov, hlavní analytik TopForex.

Více si přečtěte na webu E15.cz

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.