Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Česko si bere jednu půjčku za druhou. Na jaře bude dlužit nejvíce v historii země

Česko si bere jednu půjčku za druhou. Na jaře bude dlužit nejvíce v historii země

Koncem března může skončit i období levného státního dluhu, Česko si tak během tří měsíců půjčí až 90 miliard.

 
 

Česko spolu s blížícím se uvolněním kurzu koruny nabírá stále více půjček. Pokud se naplní březnový emisní plán ministerstva financí, stát během prvního čtvrtletí prodá dluhopisy za rekordních 90 miliard, tedy o takřka 40 procent více než za stejné období loni. Stát spěchá, duben totiž může půjčky zdražit, letos je přitom třeba splatit 249 miliard korun dluhu, nejvíce v historii země.

„Důvodem k předfinancování je nejistota spojená s možným ukončením devizových intervencí ČNB a dubnová splátka dluhu ve výši devadesát miliard korun,“ uvádí mluvčí ministerstva financí Jakub Vyntrlík. Splátka se týká dluhu nabraného v předkrizovém roce 2007. Další velká, bezmála padesátimiliardová splátka čeká zemi v červenci a 70 miliard budou chtít věřitelé po Česku v listopadu.

„Pokud ČNB ukončí v dubnu intervence a koruna rychle posílí, pak zahraniční investoři ztratí o nákup koruny i dalších korunových aktiv, jako jsou dluhopisy, zájem. Ministerstvo financí by muselo zvýšit úroky u svých dluhopisů, aby je na trhu uplatnilo, což by do budoucna dále prohloubilo zadluženost Česka," uvedl Peter Bukov, hlavní analytik TopForex.

Více si přečtěte na webu E15.cz