Čínský export zažil největší propad za 7 let. Trumpův nástup ho může ještě prohloubit | info.cz

Články odjinud

Čínský export zažil největší propad za 7 let. Trumpův nástup ho může ještě prohloubit

Čínský vývoz, který je hlavním motorem růstu druhé největší ekonomiky světa, vykázal loni nejhlubší propad od roku 2009 a klesá už dva roky po sobě. Peking zároveň upozornil na to, že výhled čínského zahraničního obchodu v letošním roce je kvůli nástupu nového prezidenta Donalda Trumpa v USA nejistý a že může hrozit i obchodní válka.

Čínský export se loni snížil o 7,7 procenta a dovoz klesl o 5,5 procenta. Čínský obchodní přebytek sestoupil na zhruba 510 miliard dolarů (asi 13 miliard korun) z 594 miliard dolarů v roce 2015.

Podle celního úřadu bude jakékoli zlepšení čínského zahraničního obchodu letos velmi obtížné, zejména kvůli oživení protekcionistických tendencí ve světě. "Trend antiglobalizace je stále zjevnější a Čína je jeho největší obětí," řekl novinářům mluvčí úřadu Chuang Sung-pching. "Budeme velmi pozorně sledovat vývoj politiky zahraničního obchodu USA po Trumpově inauguraci," dodal. Trump bude uveden do úřadu 20. ledna.

Čínský obchodní přebytek s USA loni klesl o zhruba deset miliard dolarů na 250,80 miliardy dolarů. Podle údajů USA však tento přebytek v roce 2015 dosáhl 366 miliard dolarů.

Trump zejména hrozí, že jeho administrativa prohlásí Čínu za zemi, která manipuluje se svou měnou. Dlouhodobý obchodní přebytek s USA nad 20 miliard dolarů je jedním ze tří kritérií, které ministerstvo financí USA pro takový krok potřebuje, uvedla agentura Reuters. Po takovém kroku by Washington mohl začít podnikat důraznější kroky proti čínskému dovozu.

V prosinci klesl čínský vývoz meziročně o 6,1 procenta, dovoz se ale zvýšil o 3,1 procenta. Trend rostoucího dovozu v posledních měsících je jednou z pozitivních známek čínské ekonomiky, protože ukazuje na oživování domácí firemní poptávky. Čína loni dovezla rekordní množství ropy, železné rudy, mědi a sójových bobů i velké objemy uhlí.

Čínská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 procenta, a zopakovala tak výkon předešlých dvou čtvrtletí. Tempo růstu je tak nejpomalejší od začátku roku 2009. Podle prosincového odhadu Čínské akademie sociálních věd (CASS), která je předním poradcem vlády, se růst tento rok zpomalí na 6,5 procenta z loňských předpokládaných 6,7 procenta.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud