Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu navzdory Trumpovým clům vzrostl | info.cz

Články odjinud

Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu navzdory Trumpovým clům vzrostl

Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu vzdor americkým clům vzrostl. Největší světový producent obou kovů dodal v uplynulém měsíci na trh o 0,2 procenta více hliníku, vývoz oceli se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil dokonce o 14,7 procenta na 6,48 milionů tun a je nejvyšší od srpna 2017. Údaje dnes zveřejnila čínská celní správa.

Spojené státy se snaží ochránit domácí výrobce kovů. S účinností od 23. března proto uvalily clo na dovoz oceli ve výši 25 procent a desetiprocentní clo na dovoz hliníku. Některým státům včetně zemím Evropské unie udělily USA do 1. června výjimku, která se však Číny netýká.

Peking ovšem podle analytiků těží ze sankcí, které Washington kvůli údajnému vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb uvalil na největšího světového výrobce hliníku, ruskou firmu Rusal. Čínští producenti tak mohou hliník na světových trzích prodávat dráže. Na USA připadá 14 procent čínského vývozu hliníku, u oceli je to jen jedno procento.

Přiostřující se obchodní spor mezi oběma zeměmi, jehož jádrem je hluboký deficit obchodní bilance USA s Čínou a který chce americký prezident Donald Trump snížit, přicestovala minulý týden urovnat do Pekingu americká delegace. Protože jednání dohodu nepřinesla, budou podle oznámení Bílého domu pokračovat příští týden, kdy do Washingtonu zamíří čínská delegace.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud