Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu navzdory Trumpovým clům vzrostl | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu navzdory Trumpovým clům vzrostl

Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu navzdory Trumpovým clům vzrostl

Čínský vývoz hliníku a oceli v dubnu vzdor americkým clům vzrostl. Největší světový producent obou kovů dodal v uplynulém měsíci na trh o 0,2 procenta více hliníku, vývoz oceli se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil dokonce o 14,7 procenta na 6,48 milionů tun a je nejvyšší od srpna 2017. Údaje dnes zveřejnila čínská celní správa.

Spojené státy se snaží ochránit domácí výrobce kovů. S účinností od 23. března proto uvalily clo na dovoz oceli ve výši 25 procent a desetiprocentní clo na dovoz hliníku. Některým státům včetně zemím Evropské unie udělily USA do 1. června výjimku, která se však Číny netýká.

Peking ovšem podle analytiků těží ze sankcí, které Washington kvůli údajnému vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb uvalil na největšího světového výrobce hliníku, ruskou firmu Rusal. Čínští producenti tak mohou hliník na světových trzích prodávat dráže. Na USA připadá 14 procent čínského vývozu hliníku, u oceli je to jen jedno procento.

Přiostřující se obchodní spor mezi oběma zeměmi, jehož jádrem je hluboký deficit obchodní bilance USA s Čínou a který chce americký prezident Donald Trump snížit, přicestovala minulý týden urovnat do Pekingu americká delegace. Protože jednání dohodu nepřinesla, budou podle oznámení Bílého domu pokračovat příští týden, kdy do Washingtonu zamíří čínská delegace.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.