Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Další skandál? Televize tří značek spotřebují v reálu až dvakrát víc energie než na papíře

Další skandál? Televize tří značek spotřebují v reálu až dvakrát víc energie než na papíře

Na obzoru se může rýsovat další skandál v testování. Po německém výrobci aut Volkswagen by se podobné smrště mohli dočkat i výrobci televizorů. Na americkém trhu se totiž ukazuje, že televize od společností Samsung, LG a Vizio spotřebují doma mnohem více energie než během testování.

Dvě jihokorejské a kalifornská společnost tak čelí obvinění, že zkreslovaly výsledky energetické účinnosti, popsal The Economist. Jejich podíl na americkém trhu je přitom výrazný. Společně prodají více než polovinu všech televizorů v USA.

Během loňského podzimu environmentální skupina Natural Resources Defence Council (NRDC) vydala studii, která ukazovala, že energetická spotřeba televizí zmíněných značek vykazuje mnohem lepší výsledky během krátkých testů regulátorů než při reálném využití doma. U některých televizí to bylo v reálu dokonce dvakrát tolik, než stálo na papíře. A na velké rozdíly přišlo i americké ministerstvo energetiky, které provedlo vlastní testy.

Za nesrovnalosti mohou podle všeho dva hlavní důvody. U televize z produkce Samsungu a LG se může projevit fakt, že během testování regulátor využívá destiminutový testovací klip, který obsahuje hodně pohybu a během něhož se scény rychle mění. Každá trvá pouhých 2,3 sekundy, jenže většina televizního obsahu je složena ze scén dvakrát tak dlouhých. Během testů se podsvícení obrazovky ztlumí, což vede k dalším energetickým úsporám. Během běžného sledování televize ale zůstává podsvícení jasné. Otázkou je, zda za vším stojí neznalost výrobců. A nebo snaha nad regulátory vyzrát.

Druhým důvodem pro nesrovnalosti může být i fakt, že televize všech tří značek bez varování vypínají šetřiče energie pokaždé, když uživatel změní nastavení. Firma LG už upravila svůj software tak, aby k tomu nedocházelo. Společně s Vizio také sborově popírají, že by schválně ohýbaly pravidla. Samsung se k výsledkům testům NRDC nevyjádřil. Další vývoj teď závisí na rozhodnutí úřadů. Ministerstvo energetiky už zvažuje, zda neupravit testy tak, aby je bylo těžší ošálit. Na televize si chce posvítit i Evropská komise.

Skandál s falšováním emisí přišel německý automobilový koncern Volkswagen na několik miliard dolarů. Americká vláda uzavřela s firmou dohodu o urovnání na začátku letošního roku. Automobilka, která přiznala vinu, tak zaplatí 4,3 miliardy dolarů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744