Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důmyslný plán internetového giganta. Takto chce Amazon ovládnout základy americké ekonomiky

Důmyslný plán internetového giganta. Takto chce Amazon ovládnout základy americké ekonomiky

Americký internetový gigant Amazon zámořskému online trhu jasně dominuje. Téměř půlka tržeb, které se na americkém internetu v současné době vygenerují, náleží právě Amazonu. Stále rostoucí kolos už však dávno není jen maloobchodním prodejcem, který dobyl Ameriku. Společnost Jeffa Bezose v dnešní době produkuje vlastní filmy a seriály, vyvíjí zařízení pro domácnost a dokonce řídí svůj kosmický program. Stále víc taky strategicky cílí na základní infrastrukturu, na které celá americká ekonomika stojí.

Vize šéfa Amazonu jdou daleko za běžné představy o internetovém obchodu. Firma tak trochu v tichosti cílí na základní infrastrukturu, na které ekonomika funguje. Amazon nekraluje jen trhu s digitální komercí.

Jeho divize webových služeb spravuje 44 procent dat, která jsou uložena na cloudových úložištích. Kromě běžných uživatelů svěřuje svá data Amazonu například také Netflix nebo CIA. Mimo to společnost nedávno dokončila masivní logistický komplex, který bude kromě zásilek samotného Amazonu odbavovat i balíky ostatních firem. V pokročilé fázi je také projekt doručování pomocí dronů.

Z toho je zřejmé, že Amazon usiluje o ovládnutí kompletního doručovacího řetězce, což při jeho velikosti znamená i kontrolu podstatné části základní infrastruktury.

Pro firmy je přítomnost na Amazonu nepostradatelná, pokud chtějí u Američanů uspět. Zatímco ještě v roce 2015 většina poptávajících hledala zboží skrze internetové vyhledávače, dnes už zámořští spotřebitelé vyhledávají cíleně přímo na stránkách Amazonu. Své prodejní kanály už zde proto spravují i prodejci jako oděvní značka Levi's nebo obchod s kuchyňskými potřebami KitchenAid. Podpoře prodeje napomáhá i virtuální asistentka Alexa, která při nákupech doporučuje zboží právě od Amazonu.

Jednoduché to však v konkurenci na Amazonu nemají ani jinak úspěšní prodejci. Ukázalo se totiž, že pokud se nějaký produkt těší výjimečné úspěšností, začne Amazon zanedlouho téměř identický výrobek prodávat pod vlastní značkou.

Minulý týden navíc firma, která kdysi začínala jako obyčejné knihkupectví oznámila, že plánuje akvizici maloobchodního řetězce s potravinami Whole Food. Vzhledem k současné dominanci Amazonu na americkém trhu se o možnou investicí zabývá také tamní antimonopolní úřad. Získání sítě supermarketů umožní společnosti sběr dat o chování zákazníků i v kamenných obchodech. Firma už také podala žádost o patent, který by nakupujícím zakázal během návštěvy obchodu prohlížení webových stránek konkurence. To by nakupujícím znemožnilo pohodově si na internetu porovnat nabídky ostatních prodejců.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744