Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

E-shopy tiše likvidují kamenné obchody. Zaměstnance čeká nucený odchod

E-shopy tiše likvidují kamenné obchody. Zaměstnance čeká nucený odchod

Stále větší obliba zákazníků v on-line nakupování vede k výraznému úbytku kamenných maloobchodních prodejen. Ty čeká podle odborníků významný úpadek nutně spojený s propouštěním zaměstnanců.

Jen v USA zaniklo za první čtvrtletí více kamenných obchodů než za stejné období v rekordním roce 2008 – tehdy jich muselo za celý rok zavřít 6 163. Tempo, kterým tamní podniky propouští zaměstnance, je i proto nejvyšší za sedm let – v březnu a dubnu šlo o 60 tisíc pracovníků. Stejný trend likviduje i tuzemské obchody, zaměstnancům hrozí další výpovědi.

Výzkum společnosti Credit Suisse, na který upozornila CNN, odhaduje, že by letos mohlo jen ve Spojených státech zavřít více jak 8 600 kamenných maloobchodů. Pokud by se tak stalo, jednalo by se o nejhorší rok v tamější historii.

Zatímco tehdejší příčinou byla dle ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy finanční krize, nyní jde o důsledek technologické změny. „Kamenné obchody mizí a nikomu už nechybí. Asi tak jako u nás mizí telefonní budky s pevnou linkou,“ řekl.

Celý čláenk si můžete přečíst na webu E15.