Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ekonomika loni rostla zhruba o 2,5 procenta, odhadují analytici. Zrychlila v závěru roku

Ekonomika loni rostla zhruba o 2,5 procenta, odhadují analytici. Zrychlila v závěru roku

Mezičtvrtletní růst hrubého domácího produktu (HDP) podle analytiků oslovených ČTK v posledním čtvrtletí zrychlil na 0,8 procenta. Tahounem růstu zůstala spotřeba domácností. Růst za celý rok ekonomové odhadují na zhruba 2,5 procenta. Předloni české hospodářství vzrostlo o 4,3 procenta.

„Měsíční data signalizují, že česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí zrychlila proti třetímu čtvrtletí tempo růstu. Spotřeba domácností byla podpořena vyššími mzdami a velmi nízkou nezaměstnaností, a lze proto čekat pokračování jejího stabilního růstu,“ uvedli analytici Raiffeisenbank.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek očekává mezičtvrtletní růst 0,5 procenta a celoroční 2,4 procenta. Česká ekonomika podle něj v posledním čtvrtletí mírně zrychlila a překonala tak slabší letní kondici. Dosud zveřejněná data nicméně naznačují, že v posledním čtvrtletí se zmírnil meziroční propad investic. Také zásoby zřejmě působily mírně ve prospěch růstu, zatímco čistý export se naopak citelně ztenčil.

Analytik ING Bank Jakub Seidler uvedl, že by nebylo překvapením, kdyby meziroční růst za čtvrté čtvrtletí byl mírně slabší než 2,3 procenta. Růst ekonomiky v závěru roku totiž skončil z pohledu některých dílčích statistik za očekáváním. Šlo například o slabší maloobchodní tržby či průmyslovou produkci, což však částečně způsobily jednorázové vlivy. Celkový vývoj ekonomiky podle něj zůstává příznivý. Za celý rok 2016 očekává růst HDP 2,4 procenta, což je odhad, který má ve své poslední prognóze i ČNB. Ministerstvo financí počítá s růstem 2,5 procenta.

Český statistický úřad zveřejní první předběžný odhad HDP za čtvrté čtvrtletí 2016 v úterý 14. února. Rychlý odhad HDP ale jenom nastiňuje, jakým tempem ekonomika pravděpodobně rostla. Detailní strukturu HDP nabídne až zpřesněný odhad, která lze považovat za spolehlivější indikátor.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744