Články odjinud

EU doufá, že se vyhne zavedení amerických cel na ocel a hliník. Obchodní válka by nikomu nic nepřinesla, varuje šéfka MMF

EU doufá, že se vyhne zavedení amerických cel na ocel a hliník. Obchodní válka by nikomu nic nepřinesla, varuje šéfka MMF

Evropská unie je připravena reagovat na nová cla, která plánuje americký prezident Donad Trump uvalit na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová však stále doufá, že se lze zavedení těchto cel vyhnout. Zpochybnila rovněž Trumpovo zdůvodnění nových cel obavami o národní bezpečnost.

Podle Malmströmové není jasné, jakou hrozbu by pro národní bezpečnost Spojených států mohla představovat Evropská unie. Eurokomisařka rovněž zpochybnila, že jsou Trumpovy plány v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). EU tak může aktivovat opatření k ochraně vlastního trhu, uvedla podle agentury AP komisařka.

Malmströmová potvrdila, že protiopatření ze strany EU by zahrnovala cla na americké ocelářské a zemědělské produkty i na další výrobky, například bourbon, arašídové máslo či pomerančový džus. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dříve uvedl, že opatření by se dotkla rovněž motocyklů Harley-Davidson nebo džínsů Levi's.

Trump minulý týden oznámil, že plánuje clo 25 procent na dovoz oceli a deset procent na dovoz hliníku. V úterý potvrdil, že na svých plánech trvá. Obavy z rozpoutání obchodní války navíc posílila rezignace Trumpova hlavního ekonomického poradce Garyho Cohna, považovaného za odpůrce protekcionismu.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová dnes varovala, že případná obchodní válka by nikomu vítězství nepřinesla. V takzvané obchodní válce vyvolané recipročním zvyšováním dovozních cel nikdo nevyhrává, poražení jsou na obou stranách, prohlásila.

 

Články odjinud