Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí

Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí

Společnost OIG Power bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby sází na příchod elektromobility. V pondělí představila novou designovou dobíjecí stanici pro automobily na elektrický pohon, se kterými chce během podzimu expandovat do českých měst. „První stanici by měla být otevřena během podzimu v Českých Budějovicích,“ řekl pro INFO.CZ Kuba.

Budoucností elektromobility je čistá energie. Nemá smysl jezdit automobily na elektrickou energii, která se ale do sítě dostává spalováním fosilních paliv, tvrdí bývalý ministr průmyslu a obchodu. Se svojí firmou OIG Power proto přichází s decentralizovanou sítí dobíjecích stanic, které automobily nabíjejí čistou energii.

„Jsme přesvědčeni, že podpora elektromobility by neměla stát jen na často neefektivních investicích do výstavby infrastruktury podél evropských dálnic,“ tvrdí Kuba a kritizuje přitom přístup evropské komise. „Pokud má elektromobilita skutečně přinést snížení emisí, pak se v první řadě musí stát běžnou součástí dopravy ve městech.“

A práv proto primárně do měst Kuba se svými dobíjecími stanicemi míří. Bývalý ministr je přesvědčen, že Češi budou elektromobily využívat primárně pro městské cesty na kratší vzdálenosti. A od tohoto přístupu se odvíjí jeho koncept dobíjecích stanic.

„Podle nás je budoucnost v kombinaci husté sítě malých dobíjecích stanic, které jsou nezávislé na přenosové síti. A s prvotřídním designem,“ dodává exministr. OIG Power proto začala na podobě stanic spolupracovat s předním českým designovým studiem Olgoj Chorchoj. „Jsme přesvědčeni, že infrastrukturní prvky budoucnosti by měly vedle technických parametrů splňovat i estetická hlediska,“ komentoval spolupráci Michal Froněk, hlavní osobnost studia.

OIG Power kromě dobíjecích stanic představila i další prvky městského mobiliáře, nabíjecí stanice na elektrokola či lavičky s bateriovým úložištěm. Koncept elektromobility OIG Power podpořil i klíčový manažer ČEZu Daniel Beneš. „Pro nás představuje elektromobilita jednu z hlavních cest celé energetiky.“

Podle Kuby paradoxně decentrální energetika nejde proti zájmům centralizovaných energetických společností, jako je ČEZ. „Decentralizace je trend, který se zkrátka děje. Ti osvícení manažeři energetických firem přišli na to, že mohou být součástí tohoto trendu,“ uzavřel Kuba.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.