Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí

Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí

Společnost OIG Power bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby sází na příchod elektromobility. V pondělí představila novou designovou dobíjecí stanici pro automobily na elektrický pohon, se kterými chce během podzimu expandovat do českých měst. „První stanici by měla být otevřena během podzimu v Českých Budějovicích,“ řekl pro INFO.CZ Kuba.

Budoucností elektromobility je čistá energie. Nemá smysl jezdit automobily na elektrickou energii, která se ale do sítě dostává spalováním fosilních paliv, tvrdí bývalý ministr průmyslu a obchodu. Se svojí firmou OIG Power proto přichází s decentralizovanou sítí dobíjecích stanic, které automobily nabíjejí čistou energii.

„Jsme přesvědčeni, že podpora elektromobility by neměla stát jen na často neefektivních investicích do výstavby infrastruktury podél evropských dálnic,“ tvrdí Kuba a kritizuje přitom přístup evropské komise. „Pokud má elektromobilita skutečně přinést snížení emisí, pak se v první řadě musí stát běžnou součástí dopravy ve městech.“

A práv proto primárně do měst Kuba se svými dobíjecími stanicemi míří. Bývalý ministr je přesvědčen, že Češi budou elektromobily využívat primárně pro městské cesty na kratší vzdálenosti. A od tohoto přístupu se odvíjí jeho koncept dobíjecích stanic.

„Podle nás je budoucnost v kombinaci husté sítě malých dobíjecích stanic, které jsou nezávislé na přenosové síti. A s prvotřídním designem,“ dodává exministr. OIG Power proto začala na podobě stanic spolupracovat s předním českým designovým studiem Olgoj Chorchoj. „Jsme přesvědčeni, že infrastrukturní prvky budoucnosti by měly vedle technických parametrů splňovat i estetická hlediska,“ komentoval spolupráci Michal Froněk, hlavní osobnost studia.

OIG Power kromě dobíjecích stanic představila i další prvky městského mobiliáře, nabíjecí stanice na elektrokola či lavičky s bateriovým úložištěm. Koncept elektromobility OIG Power podpořil i klíčový manažer ČEZu Daniel Beneš. „Pro nás představuje elektromobilita jednu z hlavních cest celé energetiky.“

Podle Kuby paradoxně decentrální energetika nejde proti zájmům centralizovaných energetických společností, jako je ČEZ. „Decentralizace je trend, který se zkrátka děje. Ti osvícení manažeři energetických firem přišli na to, že mohou být součástí tohoto trendu,“ uzavřel Kuba.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1