Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí

Exministr Kuba přichází s designovými dobíjecími elektrostanicemi. Už na podzim budeme ve městech, tvrdí

Společnost OIG Power bývalého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby sází na příchod elektromobility. V pondělí představila novou designovou dobíjecí stanici pro automobily na elektrický pohon, se kterými chce během podzimu expandovat do českých měst. „První stanici by měla být otevřena během podzimu v Českých Budějovicích,“ řekl pro INFO.CZ Kuba.

Budoucností elektromobility je čistá energie. Nemá smysl jezdit automobily na elektrickou energii, která se ale do sítě dostává spalováním fosilních paliv, tvrdí bývalý ministr průmyslu a obchodu. Se svojí firmou OIG Power proto přichází s decentralizovanou sítí dobíjecích stanic, které automobily nabíjejí čistou energii.

„Jsme přesvědčeni, že podpora elektromobility by neměla stát jen na často neefektivních investicích do výstavby infrastruktury podél evropských dálnic,“ tvrdí Kuba a kritizuje přitom přístup evropské komise. „Pokud má elektromobilita skutečně přinést snížení emisí, pak se v první řadě musí stát běžnou součástí dopravy ve městech.“

A práv proto primárně do měst Kuba se svými dobíjecími stanicemi míří. Bývalý ministr je přesvědčen, že Češi budou elektromobily využívat primárně pro městské cesty na kratší vzdálenosti. A od tohoto přístupu se odvíjí jeho koncept dobíjecích stanic.

„Podle nás je budoucnost v kombinaci husté sítě malých dobíjecích stanic, které jsou nezávislé na přenosové síti. A s prvotřídním designem,“ dodává exministr. OIG Power proto začala na podobě stanic spolupracovat s předním českým designovým studiem Olgoj Chorchoj. „Jsme přesvědčeni, že infrastrukturní prvky budoucnosti by měly vedle technických parametrů splňovat i estetická hlediska,“ komentoval spolupráci Michal Froněk, hlavní osobnost studia.

OIG Power kromě dobíjecích stanic představila i další prvky městského mobiliáře, nabíjecí stanice na elektrokola či lavičky s bateriovým úložištěm. Koncept elektromobility OIG Power podpořil i klíčový manažer ČEZu Daniel Beneš. „Pro nás představuje elektromobilita jednu z hlavních cest celé energetiky.“

Podle Kuby paradoxně decentrální energetika nejde proti zájmům centralizovaných energetických společností, jako je ČEZ. „Decentralizace je trend, který se zkrátka děje. Ti osvícení manažeři energetických firem přišli na to, že mohou být součástí tohoto trendu,“ uzavřel Kuba.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1