Fúze za bilion a čtvrt: vzniká globální gigant v byznysu s oční optikou | info.cz

Články odjinud

Fúze za bilion a čtvrt: vzniká globální gigant v byznysu s oční optikou

Italský výrobce brýlí Luxottica se dohodl na spojení s francouzskou společností Essilor. Obě společnosti jsou už teď největšími výrobci brýlí, respektive brýlových čoček. Spojením svoji pozici ještě upevní. Fúze má hodnotu 1,2 bilionu korun (46 miliard eur).

Nově vzniklá skupina bude zaměstnávat asi 140 tisíc lidí. Souhrnné tržby obou firem přesahují 15 miliard eur ročně. Luxottica má tržní hodnotu asi 24 miliard eur, Essilor zhruba 22 miliard eur.

Investoři zprávu o fúzi vítají, cena akcií obou podniků výrazně stoupla. Společnost Essilor uvedla, že fúze má pomoci uspokojit rostoucí poptávku po dioptrických čočkách, slunečních brýlích a luxusních brýlových obroučkách.

Zakladatel společnosti Luxottica, jedenaosmdesátiletý Leonardo Del Vecchio, v rámci dohody získá ve sloučené skupině podíl 31 až 38 procent, a to prostřednictvím rodinného holdingu Delfin. Stane se tak jejím největším akcionářem. Delfin má v současné době ve firmě Luxottica podíl 62 procent.

Del Vecchio, který se před dvěma lety vrátil do čela společnosti, bude generálním ředitelem i výkonným předsedou sloučené skupiny. Ta ponese název EssilorLuxottica.

„Dva produkty, které se přirozeně doplňují, jmenovitě obroučky a čočky, se konečně budou navrhovat, vyrábět a distribuovat pod jednou střechou,“ uvedl Del Vecchio. „Budeme pokračovat v investicích v Itálii a ve Francii,“ dodal.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud