Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Harley Davidson přesouvá výrobu do Thajska. Motorkáři se obávají, že stroje už nebudou kvalitní

Harley Davidson přesouvá výrobu do Thajska. Motorkáři se obávají, že stroje už nebudou kvalitní

Americký výrobce motocyklů Harley Davidson postaví továrnu v Thajsku, aby mohl lépe obsluhovat rostoucí odbytiště v jihovýchodní Asii. Společnost to dnes uvedla ve svém prohlášení. Krok kritizují americké odbory.

Firmě se na tamějších trzích loni dařilo nejlépe v historii, přestože přesná čísla nezveřejnila. Díky nové továrně jihovýchodně od Bangkoku se nyní společnost vyhne 60procentní dani, kterou Thajsko uvalilo na dovoz motorek. Další daňové úlevy při vývozu do sousedních zemí umožní obchodní dohody uzavřené v rámci Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Poté, co zprávu o thajské investici otiskl deník The New York Times, se ozvala kritika z odborů. Za "políček americkým dělníkům a stovkám tisíců lidí po celé zemi, kteří na Harleyích jezdí," ji v úterý označil prezident mezinárodní Unie pracovníků v ocelářském průmyslu (USW) Leo W. Gerard. Varoval, že přenesení výroby mimo Spojené státy ohrozí roky budovaný úspěch značky a zapochyboval, zda budou motorky montované v Thajsku mít stejný "autentický vzhled, zvuk a atmosféru" jako ty vyráběné v USA.

USW zastupuje zaměstnance ze dvou firemních továren v USA a dohromady hájí zájmy 850 000 pracovníků v Severní Americe. Harley Davidson má od roku 2011 továrnu v Indii a motorky montuje také v Brazílii. Poptávka na největším americkém trhu zůstává zpomalená, táhly ji ročníky takzvaných babyboomers narozených po druhé světové válce.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1