Havlíček: Novinky v zákoníku práce jsou propadák. Živnostníky by měla vláda lépe motivovat | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Havlíček: Novinky v zákoníku práce jsou propadák. Živnostníky by měla vláda lépe motivovat

Havlíček: Novinky v zákoníku práce jsou propadák. Živnostníky by měla vláda lépe motivovat

Už tento čtvrtek se v Praze uskuteční konference Česko – silný hráč v evropské lize. Té se zúčastní nejen politici, ale i úspěšní byznysmeni, kteří nastíní svojí vizi křesťanskodemokratického hospodářského modelu. Ještě před jejím začátkem vám nabízíme část rozhovoru s předsedou Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karlem Havlíčkem. 

Stará se současná česká vláda o malé a střední podnikatele? Pravicová opozice tvrdí, že jim neustále hází klacky pod nohy, např. zřízením EET, kontrolního hlášení DPH nebo zavedením tzv. protikuřáckého zákona. Souhlasíte s tím?

Musíme rozlišovat. V začátku vlády jsme pro jednotlivé resorty připravili několik klíčových bodů podpory našeho segmentu. Co se týká středně velkých firem, tak musím objektivně říci, že v oblasti investiční, inovační a exportní podpory jsme uhráli slušné výsledky. Propadák je ale v oblasti zákoníku práce, chystané změny uškodí jak zaměstnavatelům, tak paradoxně i zaměstnancům. Nejvíce zklamán jsem ale z přístupu k živnostníkům. Bohužel i tato vláda nedokázala vůbec rozpoznat o čem je živnostenský dvorek, jak vyjít těm nejmenším vstříc, motivovat je a tím i něco získat. Celá řada opatření, které tato koalice udělala a které uvádíte dává smysl, ale způsob zavádění a nerozlišování dopadů na velké a mikro firmy je tristní. Vše se dělalo šmahem, bez nadhledu a znalosti věci.

Na co si podnikatelé nejčastěji stěžují? A je vůbec něco, co si pochvalují?

Začnu pozitivně, protože i přes všechny problémy není naše podnikatelské prostředí špatné. Je poměrně stabilní, počty středních firem i živnostníků rostou, úvěrují se jak střední, tak malé firmy, existuje řada podpor a v posledních letech se podařilo zastavit růst daňového zatížení. Inovativní firmy mají zatím nejvyšší míru podpory, co pamatuji. Jsme ale totálně přeregulováni, jsme zavaleni zcela neúměrným množstvím administrativních povinností, zákony jsou nepřehledné a stokrát novelizované, nedokážeme motivovat. Jsme mistři sankcí, pokut a komplikovaných řešení. Zcela selháváme v elektronizaci vztahu mezi státem, podnikatelem i občanem. Neúměrné a pro mnohé demotivující se zdanění práce.

Kdybyste měl vybrat jeden zákon, který českým podnikatelům nejvíc ztěžuje život, který by to byl?

Jeden nelze vyseknout, každý segment podnikatelů řeší jiné problémy. Velmi komplikovaný je zákon o dani z příjmu, v něm se již přestávají orientovat i daňoví poradci, natož malé firmy. Ten je třeba přepracovat a pro další generaci připravit zákon nový. Stejně tak je ale za zenitem živnostenský zákon a s ohledem na neuvěřitelnou komplikovanost stavebních řízení nejsme stále ztotožněni se stavebním zákonem. Ale trochu varuji před tím, že vše vyřeší nové zákony. Nejvíce selháváme v jejich výkladu, příkladem jsou například odpočty na výzkum, vývoj a inovace, ty se dnes místo motivací stávají spíše strašákem.

Celý rozhovor čtěte na INFO.CZ ve středu ráno. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.