Huawei je jako těžce poškozené letadlo, přiznal jeho šéf. Rozsah amerického útoku ho překvapil | info.cz

Články odjinud

Huawei je jako těžce poškozené letadlo, přiznal jeho šéf. Rozsah amerického útoku ho překvapil

Čínská technologická společnost Huawei je po omezeních, která vůči ní přijaly zejména americké firmy, jako „těžce poškozené letadlo“. Na konferenci v sídle firmy to podle agentury AP řekl zakladatel a šéf Žen Čeng-fej.

Podle něj čínská společnost v následujících letech přijde o zhruba 30 miliard dolarů výnosů a bude muset omezit výrobní kapacity. „Nás ale nezastaví,“ dodal. Huawei původně v následujících dvou letech očekávala roční tržby kolem 100 miliard dolarů. Loni to bylo 105 miliard dolarů, letos to mělo být až 125 miliard.

V květnu ovšem americká vláda umístila Huawei na černou listinu, což znamená, že americké firmy musí žádat o povolení, pokud chtějí s čínskou společností obchodovat. Trumpova administrativa svoje kroky vysvětlovala obavami z bezpečnostního ohrožení, které technologie Huawei představují. V současnosti už ovšem představitelé USA nijak nezastírají, že jde jen o nátlak v rámci projednávání obchodní dohody s Čínou.

Žen Čeng-fej zopakoval, že v technologiích Huawei nejsou žádná „zadní dvířka“, jichž by mohl někdo využít k získávání informací či kybernetickému útoku. Podle něj jsou Číňané rovněž připraveni uzavřít „bezpečnostní“ dohodu s kýmkoliv, kdo o to projeví zájem.

Rozsah amerických opatření nicméně šéfa firmy překvapil. Podle svých slov si neuměl představit, že by Spojené státy mohly zajít takto daleko. Žen Čeng-fej opatření označuje za „extrémní“. „Nicméně myslím, že budou trpět obě strany. Nikdo nevyhraje,“ upozornil.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud