Články odjinud

Institut zhoršil výhled německé ekonomiky. Německo zažívá slabý začátek roku

Institut zhoršil výhled německé ekonomiky. Německo zažívá slabý začátek roku

Německý institut Ifo dnes snížil odhad růstu německé ekonomiky pro letošní i příští rok na 1,8 procenta. V předchozí prognóze předpokládal, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa se letos zvýší o 2,6 procenta a napřesrok o 2,1 procenta. Zhoršení výhledu institut zdůvodnil slabým začátkem letošního roku a zvýšenými riziky.

„Vývoj ekonomiky v prvních několika měsících roku byl mnohem slabší, než jsme předpokládali,“ uvedl ekonom Ifo Timo Wollmershaeuser. „Globální hospodářská rizika výrazně vzrostla,“ dodal.

 

Výhled německé ekonomiky v poslední době zhoršily také další organizace, minulý týden například hospodářský institut DIW a německá centrální banka Deutsche Bundesbank. Ta ve své zprávě poukázala na obavy ohledně rostoucího protekcionismu v mezinárodním obchodě a na zvýšenou politickou nejistotu v některých členských zemích eurozóny.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků. Loni německý HDP vzrostl o 2,2 procenta, což bylo nejprudší tempo za šest let. V letošním prvním čtvrtletí však meziroční růst německé ekonomiky zpomalil na 1,6 procenta z 2,3 procenta v loňském čtvrtém kvartálu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud