Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Japonský pivovar koupí Plzeňský Prazdroj. Musí si na něj ale půjčit

Japonský pivovar koupí Plzeňský Prazdroj. Musí si na něj ale půjčit

Japonský pivovar Asahi kupuje Plzeňský Prazdroj. Vezme si kvůli tomu půjčku v hodnotě 7,4 miliardy eur (200 miliard korun). Z peněz chce financovat koupi více východoevropských pivovarů včetně Prazdroje. Společnost to sdělila ve svém dnešním prohlášení.

Japonská firma se v prosinci dohodla na koupi pěti pivovarů v Evropě od americko-belgické firmy Anheuser Busch InBev za 7,3 miliardy eur. Peníze si půjčí u japonských bank Sumitomo Mitsui Banking a Mizuho Bank. Bývá pravidlem, že si firmy na akvizice berou překlenovací půjčky, než si zajistí tok peněz například z dluhopisů nebo sdružených plateb.

Asahi je největším japonským pivovarem, jeho historie sahá do 19. století. Nejprodávanější značkou firmy je Asahi - Super Dry.

Japonci už dříve uvedli, že plzeňský Pilsner Urquell považují za velmi silnou prémiovou značku. Podle pivovarských odborníků je odkup Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru japonskou skupinou pro plzeňský pivovar dobrou zprávou. Podle předsedy Sdružení přátel piva Tomáše Erlicha by se na samotné výrobě piva nic měnit nemělo.

Společně s Prazdrojem přebírají Japonci ještě maďarský Dreher, polskou společnost Kompania Piwowarska (značky Zubr, Tyskie, Lech), rumunský Ursus a slovenský Topvar (Šariš, Smädný Mních). Podle serveru Lidovky.cz jde zřejmě o největší převzetí zahraničních pivovarnických aktivit japonským pivovarem.