Kauza Huawei: Trojský kůň Číny v USA neuspěl, Evropa mu důvěřivě otvírá brány | info.cz

Články odjinud

Kauza Huawei: Trojský kůň Číny v USA neuspěl, Evropa mu důvěřivě otvírá brány

Ve Spojených státech čínskou telekomunikační firmu Huawei vyloučili ze státních zakázek. Důvod? Vážné podezření, že výrobky Huawei mají zadní vrátka, jimiž proudí klíčové strategické informace do Pekingu. Evropa tak opatrná není a pouští čínskou firmu k nejdůvěrnějším datům.

Velká Británie, Německo, Španělsko. Všechny tyto země staví svou informační páteř na systémech čínské společnosti Huawei. V současnosti Huawei míří k tomu stát se hlavním partnerem Evropské unie při budování datové sítě nové generace. Její 5G síť je ve srovnání s jinými dodavateli, třeba švédským Ericssonem, výrazně levnější, aniž by byla méně pokročilá.

Podle vlivného bruselského webu Politico si evropští politici neuvědomují, jak riskantní může být spolupráce s čínským gigantem. 5G sítí by totiž v dohledné době měla proudit klíčová data. Spojené státy si účast Huawei na takovém podniku vyhodnotily jako riziko, Evropa se k ničemu takovému zatím nejspíš nechystá.

To neznamená, že by se neozývaly varovné hlasy. „Tady nejde o šití bot, ale o to, že dáváme moc nad výrazným podílem svých dat cizí mocnosti,“ uvedl podle Politika Philippe Le Corre, akademický pracovník na Harvardově univerzitě a dříve vysoký francouzský státní úředník ve strukturách Evropské komise.

Walter Weigel, viceprezident evropského vývojářského centra Huawei v Mnichově, námitky a obavy politiků vyvrací. „Je pochopitelné, že politici kladou otázky o bezpečnosti. Neznají detaily,“ řekl Weigel Politiku.

Anthony Ferrante, dřívější bezpečnostní konzultant prezidenta Baracka Obamy, říká: „Pokud se evropské vlády rozhodnou využívat systémy Huawei včetně zadních vrátek, je to jejich rozhodnutí. O všech rizicích byly tyto vlády dostatečně informovány.“

Samotná mateřská společnost Huawei se k celé věci ze zásady nevyjadřuje. Místo toho se soustředí, aby v Evropě získala co nejlepší pověst. Aktuálně k tomu má pomoct třeba barcelonský fotbalový bůh Lionel Messi a herečka Scarlett Johansonová, nové tváře značky.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud