Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kde se vzalo jablko Applu? 5 příběhů, které stojí za logy slavných firem

Kde se vzalo jablko Applu? 5 příběhů, které stojí za logy slavných firem

Značnou část úspěchu velkých firem tvoří dobrá loga. Příběhy jejich vzniku jsou někdy zcela obyčejné, jindy až nečekaně zajímavé. Každopádně ale často definují charakter společnosti. Podívejte se na historii pěti takových značek.

McDonald’s

Jak vlastně vzniklo velké M v logu fast-foodového řetězce? Mnoho jeho zákazníků by na první dobrou řeklo, že pochází z názvu společnosti. Zní to logicky, jenže to není pravda. Dva zlaté obloučky představují první písmeno jména Meston. Stanley Meston je architekt, který navrhl vůbec první restauraci McDonald’s. Oblouky přitom začlenil do jejího vzhledu, aby ochránil zákazníky před deštěm. Staly se natolik kultovními, že se při rebrandingu v 60. letech dostaly až do loga společnosti.

Apple

Pokud si myslíte, že Steve Jobs pojmenoval Apple jako poctu Isaacu Newtonovi, nebo biblickému ovoci poznání, mýlíte se. Hlavním důvodem k výběru jablka byla jeho jednoduchost a to, že je to věc, kterou většina lidí zná. Nakousnuté je proto, aby se nepletlo s třešněmi. Ani vícebarevná verze loga nemá žádnou zvláštnost nebo nadřazenost. Designér Rob Janoff řekl, že je to jen jablko.

Windows

Microsoft přišel s novým logem svého operačního systému při uvedení Windows 8. Od tehdejší verze používané ještě v tzv. sedmičkách se odklonil po kritice najatého designéra. Ten manažerům společnosti vytkl, že se sice nazývají Windows, ale spíše než okno připomíná jejich logo vlajku.

Walt Disney

Že je slavné logo skutečným podpisem Walta Disneyho? Nikoli. Disney se stal slavnou osobou tak rychle, že úkol podepisovat všechny kartičky přicházející od fanoušků delegoval na své zaměstnance. Variant podpisů bylo tolik, že sám Disney už v nich ten svůj ani nepoznával. Musel se tedy přizpůsobit. Většina jeho podpisů, které najdete na internetu, je tak falešná.

MGM

Skyfall, Hobbit nebo legendární animák Tom a Jerry. To vše má na svědomí slavná produkční společnost Metro-Goldwyn-Mayer (MGM). Tu symbolizuje i lev v úvodní znělce. Když se natáčela, tvůrci si skutečně obstarali živé zvíře. A ne jedno. Měli hned čtyři lvy, kteří na diváky řvali před začátkem představení. Ten první se jmenoval Slats a jeho duše prý byla natolik úžasná, že ho museli pohřbít pod deskou, aby se udržela v hrobě. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744