Kontroverzní podnikatelé Diviš a Čmejla končí v dozorčí radě plzeňské škodovky. Chystá se prodej Číňanům | info.cz

Články odjinud

Kontroverzní podnikatelé Diviš a Čmejla končí v dozorčí radě plzeňské škodovky. Chystá se prodej Číňanům

V době vrcholících jednání o prodeji plzeňské Škody Transportation do čínských rukou skončili v dozorčí rady podniku dva kontroverzní podnikatelé: Jiří Diviš a Marek Čmejla. Strojírna zároveň získala nového akcionáře. Píše o tom web Hlídacípes.org.

Letos na jaře odvolal jediný vlastník Škody Transportation, kyperská společnost CEIL, z dozorčí rady strojírenského gigantu bývalé manažery Jiřího Diviše a Marka Čmejlu. O měsíc později opustili také posty v dozorčí radě společnosti Škoda Investment.

Informace zjistil Hlídacípes.org v obchodním rejstříku. K odvolání dvou bývalých klíčových manažerů společnosti došlo v době, kdy se jedná o prodeji strojírny čínské společnosti CRRC.

Lze se domnívat, že důvodem k odklizení obou odsouzených manažerů z viditelnějších pozic byly právě obavy z ohrožení obchodu odhadovaného až na 50 miliard korun. K nepravomocnému rozsudku od švýcarského soudu za podvodné ovládnutí Mostecké uhelné navíc Čmejlovi i Divišovi letos nově přibyla ještě obžaloba v Česku.

Na jejich místo v dozorčích radách obou společností byl dosazen právník Ján Gajdoš a provozovatelka jezdeckého klubu Petra Humlová. Obměnu v dozorčích radách firma odmítla komentovat. „Vzhledem k mimořádně citlivému a složitému vyjednávání s čínskou CRRC nemáme nyní příliš prostor ani zájem komentovat věci, které se týkají běžného provozu,“ uvedla pouze mluvčí holdingu Lubomíra Černá.

Nový akcionář

Podle zjištění HlídacíPes.org zároveň Škoda Transportation získala nového minoritního akcionáře. Od května loňského roku je držitelem 250 kusů akcií (0,25% podílu) mateřského CEIL kyperská společnost BAYFORM Limited řízená technickým ředitelem strojírny a členem představenstva Zdeňkem Svátou.

Ten se tak zařadil po bok dalších pěti manažerů, kteří drží ve firmě minoritní podíl. V případě obchodu s čínskou firmou v řádu desítek miliard korun může i takto malý podíl znamenat významnou částku.

„Zdeněk Sváta je dlouholetý manažer společnosti Škoda Transportation. Svůj minoritní podíl získal v rámci manažerského programu, který je ve společnosti už několik let úspěšně uplatňován,“ konstatovala bez dalších podrobností mluvčí Lubomíra Černá. Zdeněk Sváta na opakované telefonáty redakce nijak nereagoval.

V rodině

Diviš se Čmejlou sice z viditelných pozic firmy v době námluv s čínskou společností zmizeli, fakticky ale svůj vliv neztratili. Minimálně u Čmejly to lze dovozovat u otevřených zdrojů. Jeho nástupkyně v dozorčí radě Petra Humlová je totiž původně nositelkou příjmení Čmejlová, pravděpodobně jde o jeho sestru. Se Čmejlou v minulosti působila i ve společnosti Stock Investment.

Jakého klienta zastupuje právník Gajdoš – zda to není právě Diviš – odmítl sám advokát sdělit. „Nezlobte se, nebudu nic komentovat, vše bude komunikovat tiskové Škodovky,“ reagoval na dotazy po svém angažmá v dozorčí radě právník Gajdoš. Škoda Transportation důvody odvolání a okolnosti jmenování nových osob do dozorčí rady však komentovat nechce.

Pouze potvrdila, že se v současné době jedná o prodeji společnosti. „V tuto chvíli mohu pouze potvrdit, že jednání s čínskou společností CRRC skutečně probíhají,“ uvedl Michal Tobrman z tiskového oddělení.

Kyperská pavučina

Kromě toho, že Čmela s Divišem zasedali v dozorčí radě Škody Transportation i Škody Investment, zároveň – alespoň podle posledních dostupných záznamů – v loňském roce ve strojírně nepřímo vlastnili třetinový podíl přes kyperskou společnost Eurmax Limited.

V té držel alespoň ještě loni v květnu většinu 85,71 % Čmejla a zbývající podíl náležel Divišovi.

Eurmax Limited pak vlastnil v červnu loňského roku 33,49% podíl v další kyperské společnosti CEIL, která už stoprocentně ovládá plzeňskou strojírnu Škoda Transportation. Majoritní podíl měli ve firmě manažeři Tomáš Krsek a Michal Korecký

Zda Čmejla s Divišem drží podíl ve strojírně i nyní, není zřejmé – z kyperského rejstříku je dostupný údaj pouze z loňského roku. Samotná firma nechala otázku ohledně současného rozdělení akcií bez odpovědi.

Miliardy místo vězení

Oba tehdejší manažeři byli švýcarským soudem odsouzeni už v roce 2013 na 48, respektive 46 měsíců odnětí svobody a zaplacení peněžitého trestu za podvod a praní špinavých peněz při ovládnutí Mostecké uhelné společnosti (MUS). Spolu s nimi byli odsouzeni ještě další čtyři bývalí manažeři. Všichni se proti verdiktu odvolali, soud však dosud nerozhodl.

Této situace využili čeští žalobci a letos v květnu podali sami obžalobu na šestici mužů v té samé kauze převzetí MUS. Protikorupční policie podezřívá pětici bývalých manažerů Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause z tunelování a podvodného ovládnutí MUS.

Kvůli údajnému přijetí úplatku je obžalován také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Státu měli způsobit škodu přes 3,2 miliardy korun.

Česká i švýcarská policie se zabývala také způsobem ovládnutí Škody Holding, ze které vznikla právě Škoda Transportation. Existovalo totiž podezření, že firmu její manažeři tajně ovládli za peníze získané z podvodného ovládnutí MUS.

V případu měl stát přijít o miliardu korun, kauza však byla nakonec kvůli promlčení odložena. Namísto obvinění z podvodného ovládnutí firmy tak její tehdejší manažeři mohou při prodeji firmy získat miliardové částky.

Autorka pracuje pro web Hlídacípes.org 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud