Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kouzla nebo lepší výběr daní? Podívali jsme se, proč Česko hospodaří nejlíp v historii

Kouzla nebo lepší výběr daní? Podívali jsme se, proč Česko hospodaří nejlíp v historii

Více peněz z daní, anebo kouzla rozpočtem. Otázka, proč stát letos hospodaří tak dobře, rozděluje nejen voliče, ale i analytiky. Komu dávají za pravdu nejnovější čísla o plnění státní pokladny? 

Ministr financí Andrej Babiš má jasno. Za pozitivním výsledkem vidí lepší výběr daní. Část analytiků ale tvrdí, že rekordní říjnový přebytek státní pokladny ve výši 98 miliard korun způsobily nedostatečné investice.

Info.cz se na údaje ministerstva financí, které prezentovalo na nedávné snídani s vybranými analytiky, podívalo podrobněji. Výsledek je poměrně jasný, jak můžete vidět na přiložené grafice.

Loni v říjnu stát hospodařil se schodkem 29 miliard korun. Nejvíce se do hospodaření promítly lepší daňové příjmy. Ve srovnání s loňským rokem letos narostly o 56 miliard korun (DPH, daně z příjmu právnických a fyzických osob, sociální pojištění). Více peněz (o pět miliard korun) přiteklo i ve formě dotací z Evropské unie.

O 11 miliard korun stát zaplatil méně na úrocích státního dluhu. Investice klesly o 49 miliard korun, což se samozřejmě na výsledku rozpočtu projevilo pozitivně. Výdaje do stavby dálnic či železnic ovšem v dalších letech porostou a v roce 2019 by na ně mělo směřovat už více než 100 miliard korun.

Jediným negativním ukazatelem státního rozpočtu zůstává již tradičně vývoj sociálních dávek a náhrad zaměstnancům. Stát na ně vyplatil dohromady o 12 miliard korun více než v roce předchozím.

Rozpočet ČRRozpočet ČRautor: Info.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1