Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kvůli záchraně řemesla málem zkrachoval. Teď má za klienty Seznam či hokejovou federaci

Kvůli záchraně řemesla málem zkrachoval. Teď má za klienty Seznam či hokejovou federaci

Stál před bankrotem. Jeho podnikání a záchrana tradičního řemesla ho málem připravily i o kariéru, ale třicátník Ondřej Lachman nakonec malou rodinnou papírnu dokázal zachránit. Dnes opravuje staré knihy, váže bloky, připravuje alba a mezi jeho klienty patří velké firmy jako Seznam.cz, festival Metronome či Mezinárodní hokejová federace. 

 

Až bude nějaký scénárista bude schánět materiál na dojemný příběh s dobrým koncem, může se inspirovat u Lachmanovy papírny. Třicetiletého Příbramáka totiž papír fascinoval už od dětství, cestu k němu si ale našel až v dospělosti; krátce poté, co opustil místo v reklamní agentuře. 

Tehdy se vystudovaný grafik při vyzvednutí jedné zakázky dozvěděl, že provozovatelky příbramské vazárny papíru podnik zavírají a v Ondřejovi se právě tehdy probudil letitý sentiment k papíru. „S pořádným papírem jsem chtěl dělat vždycky,“ vysvětluje mladý muž. „Tak jsem trochu drze řekl, že to tu koupím.“

Obchod šel ráz na ráz a Ondřeje a jeho ženu Hanku vyšel na 150 tisíc korun. Dalších padesát tisíc padlo na strojní vybavení. „Dámy za to tehdy chtěly téměř pořizovací cenu, ale nakonec jsme se domluvili docela rozumě. Bral jsem za výhodu, že tu stroje zůstanou. Mohli jsme totiž hned na něčem začít dělat a zároveň to představuje i určitou kontinuitu,“ dodává řemeslník, který se podnik převzal před třemi roky. 

Tehdy po prázdninách přišla podzimní a předvánoční sezona, kdy se mu hned začalo dařit. „Oproti současné situaci jsme sice vydělali jen zlomek, ale cítili jsme se jako králové. Když jsme dostali první větší zakázku na opravu knih od archivu za sedm tisíc, bylo to jako vítězství a důkaz toho, že už to pěkně frčí,“ popisuje tehdejší situaci Ondřej Lachman.

Jenže právě v úvodu kariéry se nedokázal vyhnout začátečnickým chybám, které mu nakonec byly téměř osudné. S partnerkou Hankou tehdy kupovali prvotřídní papír, stálo je to spoustu peněz, ale většinu spotřebovali na testy, ze kterých nic nebylo. Začátečnické podnikatelské chyby. Prozření přišlo po Třech králích.

Vánoční objednávky pominuly a v prvním pololetí 2016 docházely peníze na provoz i na živobytí. Silné přesvědčení ale osazenstvu dílny, které tehdy tvořil Ondřej, jeho partnerka Hana a bývalá pracovnice vazačské dílny a nositelka know how Jana Kočová, vydrželo ještě asi rok. „Během něj jsme finančně párkrát padli na pusu, zase vstali, dělali jsme opravy knih za 50 korun na hodinu a všemožně se snažili přežít. Pak jsme už nedokázali financovat provoz ani vlastní prací a zvažoval jsem, že zavřeme.“

Jenže právě tehdy se na prahu dílny objevili investoři, mladí příbramští podnikatelé Lukáš Králíček a Martin Dostálek, kteří nechtěli nechat Lachmanův podnik padnout. „S Ondrou jsme se nějaký čas znali, popsal nám situaci a my mu nabídli, že do projektu finančně vstoupíme,“ vysvětluje Králíček, který v Příbrami provozuje fitnessové studio BeFit.

Stereotypnímu pohledu, že investoři vkládají peníze do finančních produktů, bitcoinů, vína, platiny, obrazů nebo maximálně trendy startupů, a nikoliv knihařské dílny v okresním městě pod Brdy, se Lukáš Králíček jenom směje. „Považovali jsme to za perfektní příležitost pomoci podniku, který má v našem městě tradici, pomoci starému řemeslu a zároveň kamarádům.

Jak jsme víc a víc pronikali do tohoto oboru, viděli jsme, že pod rukama zde vznikají úžasné věci.“ Přitom ukazuje na dřevěné police plné výrobků. Přišla finanční injekce a tříletý investiční plán. Se zajištěným financováním v zádech se Vazárna mohla nadechnout a přemýšlet o budoucnosti. Do e-mailu jako mávnutím kouzelného proutku začaly přicházet poptávky od velkých společností a lidé začali podnik více vyhledávat.

Vazárna vstoupila do širšího povědomí zdaleka nejen v Příbrami a okolí. Přicházejí stálí zákazníci, kteří chtějí opravit knihy, vytvořit originální fotoalbum nebo svázat diplomku. Zároveň ale začal posilovat segment firemních klientu a e-shopu. Do budoucna chce firma proniknout i do kamenných prodejen, které nabízejí dárkové nebo designové zboží. Hlavní předností Vazárny je, že dokáže zpracovat originální kousky už od kusu. Diáře, kalendáře, zápisníky, desky, sešity, fotoalba, bloky, přání a samozřejmě vazby knih.

Ondřej coby designér a prodavač v jedné osobě připravuje návrh: „Jsem schopen si se zákazníkem vyměnit čtyřicet e-mailů, abych přesně pochopil představu, pak na tom teprve začínám pracovat.“ Tento prvek perfekcionismu mu zpočátku komplikoval život, protože se obával nabídnout svou práci s tím, že není příliš dobrá. „Chvíli to trvalo, ale pak to ze mne spadlo, protože vidím, že se naše produkce lidem líbí.“

Nakonec se ukazuje, že perfekcionismus zákazníkům sedí – ten, kdo si pořídí ručně vyrobené fotoalbum, v němž dokumentuje růst a pokroky svého dítěte a je za něj ochoten zaplatit stovky korun, vyžaduje perfektní práci do posledního detailu. „Vedle ruční práce a důrazu na design zde dělají všechno ekologicky, nepoužívají plast, nenajdete tu plastovou lepenku,“ chválí „svou investici“ Lukáš Králíček, který pochází z příbramské podnikatelské rodiny, a peníze na záchranu dílny získal z vlastního podnikání. Vazárna je nyní finančně stabilizovaná, vymýšlí nové výrobky a rozšiřuje distribuci i do kamenných obchodů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1