Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Loňský zisk firmy Bosch se vyšplhal na 499 milionů Kč. Meziročně tak stoupl o 79 pct

Loňský zisk firmy Bosch se vyšplhal na 499 milionů Kč. Meziročně tak stoupl o 79 pct

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut Robert Bosch GmbH, měla loni zisk po zdanění 499 milionů Kč, meziročně stoupl o 79 procent. Společnost dosáhla obratu 20,8 miliardy Kč, nejvyššího od založení firmy v roce 1992. Meziroční růst činil 1,5 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Společnost zaměstnává 4000 lidí a letos jim zvedla platy o 6,3 procenta. Personální ředitelka závodu Barbora Schelová dnes ČTK řekla, že průměrná mzda dělníků za letošní rok včetně všech prémií a příplatků je 31.700 Kč, loni to bylo 31.000 Kč.

Provozní zisk vzrostl o necelých sedm procent na 484,6 milionu. Letos chce firma investovat 700 milionů Kč. Do vývoje loni investovala 830,8 milionu Kč, meziročně o 11 milionů víc.

Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Letos meziročně čeká nárůst výroby těchto systémů o 18 procent, měsíčně vyrobí asi 300.000 kusů.

Loni vzrostla výroba systémů DNOX o dvě procenta na 9,7 miliardy Kč. Výroba systémů DNOX tvoří asi polovinu produkce závodu, třetinu výroba palivových systémů a zbytek motorové komponenty pro přívod vzduchu a odvod výfukových spalin. Letos firma plánuje obrat 21,7 miliardy Kč.

Protože společnosti chyběla plocha pro výrobu druhé generace výrobků DNOX, převedla montáž zpětného palivového vedení do sesterského závodu v Jihlavě. Ze stejných důvodů přesunula montáž části sacích modulů do závodu v italském Bari. Nově jsou spojené benzinová a dieselová divize podniku do jedné s názvem Powertrain solution.

Průměrná mzda v Bosch Group Česká republika činí podle dřívějších údajů 38.700 Kč. V tomto průměru podle vyjádření firmy nejsou započítané platy vrcholných manažerů.

Budějovický Bosch staví vývojové a technologické centrum za 1,96 miliardy korun. Hotové by mělo být v červenci 2019 a vznikne asi 520 nových pracovních míst.

Českobudějovický Bosch sídlí v areálu o rozloze 129.000 metrů čtverečních. Téměř sto procent výrobků jde na zahraniční trhy, hlavně do EU; dále do USA, Brazílie, Mexika, Japonska, Číny, Indie, Koreji, Thajska a Vietnamu. Firma je stoprocentní dceřinou společností Robert Bosch GmbH.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744