Články odjinud

Loňský zisk firmy Bosch se vyšplhal na 499 milionů Kč. Meziročně tak stoupl o 79 pct

Loňský zisk firmy Bosch se vyšplhal na 499 milionů Kč. Meziročně tak stoupl o 79 pct

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut Robert Bosch GmbH, měla loni zisk po zdanění 499 milionů Kč, meziročně stoupl o 79 procent. Společnost dosáhla obratu 20,8 miliardy Kč, nejvyššího od založení firmy v roce 1992. Meziroční růst činil 1,5 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Společnost zaměstnává 4000 lidí a letos jim zvedla platy o 6,3 procenta. Personální ředitelka závodu Barbora Schelová dnes ČTK řekla, že průměrná mzda dělníků za letošní rok včetně všech prémií a příplatků je 31.700 Kč, loni to bylo 31.000 Kč.

Provozní zisk vzrostl o necelých sedm procent na 484,6 milionu. Letos chce firma investovat 700 milionů Kč. Do vývoje loni investovala 830,8 milionu Kč, meziročně o 11 milionů víc.

Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Letos meziročně čeká nárůst výroby těchto systémů o 18 procent, měsíčně vyrobí asi 300.000 kusů.

Loni vzrostla výroba systémů DNOX o dvě procenta na 9,7 miliardy Kč. Výroba systémů DNOX tvoří asi polovinu produkce závodu, třetinu výroba palivových systémů a zbytek motorové komponenty pro přívod vzduchu a odvod výfukových spalin. Letos firma plánuje obrat 21,7 miliardy Kč.

Protože společnosti chyběla plocha pro výrobu druhé generace výrobků DNOX, převedla montáž zpětného palivového vedení do sesterského závodu v Jihlavě. Ze stejných důvodů přesunula montáž části sacích modulů do závodu v italském Bari. Nově jsou spojené benzinová a dieselová divize podniku do jedné s názvem Powertrain solution.

Průměrná mzda v Bosch Group Česká republika činí podle dřívějších údajů 38.700 Kč. V tomto průměru podle vyjádření firmy nejsou započítané platy vrcholných manažerů.

Budějovický Bosch staví vývojové a technologické centrum za 1,96 miliardy korun. Hotové by mělo být v červenci 2019 a vznikne asi 520 nových pracovních míst.

Českobudějovický Bosch sídlí v areálu o rozloze 129.000 metrů čtverečních. Téměř sto procent výrobků jde na zahraniční trhy, hlavně do EU; dále do USA, Brazílie, Mexika, Japonska, Číny, Indie, Koreji, Thajska a Vietnamu. Firma je stoprocentní dceřinou společností Robert Bosch GmbH.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud