Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Loňský zisk firmy Bosch se vyšplhal na 499 milionů Kč. Meziročně tak stoupl o 79 pct

Loňský zisk firmy Bosch se vyšplhal na 499 milionů Kč. Meziročně tak stoupl o 79 pct

Českobudějovická firma Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut Robert Bosch GmbH, měla loni zisk po zdanění 499 milionů Kč, meziročně stoupl o 79 procent. Společnost dosáhla obratu 20,8 miliardy Kč, nejvyššího od založení firmy v roce 1992. Meziroční růst činil 1,5 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy firmy.

Společnost zaměstnává 4000 lidí a letos jim zvedla platy o 6,3 procenta. Personální ředitelka závodu Barbora Schelová dnes ČTK řekla, že průměrná mzda dělníků za letošní rok včetně všech prémií a příplatků je 31.700 Kč, loni to bylo 31.000 Kč.

Provozní zisk vzrostl o necelých sedm procent na 484,6 milionu. Letos chce firma investovat 700 milionů Kč. Do vývoje loni investovala 830,8 milionu Kč, meziročně o 11 milionů víc.

Společnosti roste poptávka po systému DNOX, který snižuje emise oxidů dusíku, jde o moduly do dieselových motorů. Letos meziročně čeká nárůst výroby těchto systémů o 18 procent, měsíčně vyrobí asi 300.000 kusů.

Loni vzrostla výroba systémů DNOX o dvě procenta na 9,7 miliardy Kč. Výroba systémů DNOX tvoří asi polovinu produkce závodu, třetinu výroba palivových systémů a zbytek motorové komponenty pro přívod vzduchu a odvod výfukových spalin. Letos firma plánuje obrat 21,7 miliardy Kč.

Protože společnosti chyběla plocha pro výrobu druhé generace výrobků DNOX, převedla montáž zpětného palivového vedení do sesterského závodu v Jihlavě. Ze stejných důvodů přesunula montáž části sacích modulů do závodu v italském Bari. Nově jsou spojené benzinová a dieselová divize podniku do jedné s názvem Powertrain solution.

Průměrná mzda v Bosch Group Česká republika činí podle dřívějších údajů 38.700 Kč. V tomto průměru podle vyjádření firmy nejsou započítané platy vrcholných manažerů.

Budějovický Bosch staví vývojové a technologické centrum za 1,96 miliardy korun. Hotové by mělo být v červenci 2019 a vznikne asi 520 nových pracovních míst.

Českobudějovický Bosch sídlí v areálu o rozloze 129.000 metrů čtverečních. Téměř sto procent výrobků jde na zahraniční trhy, hlavně do EU; dále do USA, Brazílie, Mexika, Japonska, Číny, Indie, Koreji, Thajska a Vietnamu. Firma je stoprocentní dceřinou společností Robert Bosch GmbH.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232