Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Meziroční inflace v lednu mírně klesla, odhadují analytici

Meziroční inflace v lednu mírně klesla, odhadují analytici

Podle odhadů analytiků v lednu klesla meziroční inflace na 2,2 až 2,3 procenta z prosincových 2,4 procenta. Data o lednové inflaci uvede Český statistický úřad ve středu 14. února. Ceny meziměsíčně rostly, za meziročním vývojem je vysoká srovnávací základna loňského roku. Data o lednové inflaci uvede Český statistický úřad ve středu.

"Meziroční inflace i přes meziměsíční růst cen mírně zpomaluje, když z ní po 12 měsících vypadává loňský silný růst cen potravin a zavedení elektronické evidence tržeb," uvedl analytik České spořitelny Jiří Polanský.

Ekonom Komerční banky Viktor Zeisel upozornil, že cenová hladina na začátku roku obvykle roste a letošek nebude výjimkou. "V průměru se podle nás v lednu ceny zvýšily meziměsíčně o 0,6 procenta, nicméně silná srovnávací základna způsobila pokles celkové meziroční inflace o dvě desetiny procentního bodu na 2,2 procenta," uvedl.

V průběhu letošního roku mohou podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka do spotřebitelské inflace významněji působit vyšší ceny služeb, zatímco růst cen potravin by měl dále zpomalovat. "V souhrnu za celý letošní rok očekávám růst spotřebitelské inflace podobně jako loni kolem 2,5 procenta," uvedl.

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek