Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Na rozdělení skupiny ČEZ má stát tři roky

Na rozdělení skupiny ČEZ má stát tři roky

O možnostech transformace polostátního kolosu ČEZ kvůli stavbě jaderných bloků bude nejdříve jednat výbor pro jadernou energetiku a pak skupina ministrů pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO).

Nové uspořádání skupiny ČEZ tak, aby stát mohl ovládnout výrobu elektřiny a postavit nové jaderné bloky, by mohlo zabrat dva až tři roky. Tento odhad, s nímž v ČEZ pracují, vychází ze zkušeností zahraničních firem, které už transformací prošly.

Scénáře možného dělení ČEZ představilo vedení firmy v lednu poslancům hospodářského výboru. Jako nejlepší řešení se podle analýzy, kterou si firma nechala zpracovat, jeví rozdělení ČEZ na provozovatele jaderných a uhelných elektráren a skupinu obsahující distribuci elektřiny, energetické služby, obnovitelné zdroje a prodej energií.

V elektrárnách by stát získal sto procent akcií. Peníze na výkup podílů drobných akcionářů by si zajistil prodejem podílu ve druhé části ČEZ. Hlavní slovo ve způsobu dělení firmy bude mít stát jako majoritní akcionář.

„Vládní výbor pro jadernou energetiku se tomu bude věnovat v únoru a březnu. Pak nastoupí výbor složený z premiéra, ministra průmyslu, ministra životního prostředí a ministryně financí,“ uvedl na energetickém Žofínském fóru ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.Následně se dá podle něho čekat konečné rozhodnutí vlády, zda se ČEZ kvůli novým jaderným blokům bude dělit. Experti na energetiku se shodují, že vláda musí o způsobu stavby a financování.

Další články o skupině ČEZ čtěte na E15.cz

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1