Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nákup Škody Transportation je na spadnutí. Číňané by mohli podepsat v létě

Nákup Škody Transportation je na spadnutí. Číňané by mohli podepsat v létě

Nákup Śkody Transportation čínskou společnosti Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) je jedním z projektů, které by se mohly podepisovat v červenci na česko-čínském obchodním fóru na Pražském hradě. Vyplývá to z podkladů, které novinářům poskytl úřad českého prezidenta. Mezi dalšími chystanými projekty je třeba vstup fondu banky ICBC do vítkovického koncernu nebo stavba továrny na pneumatiky firmy Longlong Tire.

Prezident Miloš Zeman s sebou přivezl do Číny, na jejíž návštěvě je od pátku, seznam 22 projektů, které jsou schváleny a čekají na realizaci. Dalších 16 bude podle Zemana připraveno tak, aby mohly být podepsány v polovině července. Kromě zmíněných projektů v nich je třeba prohloubení finanční spolupráce Home Creditu nebo prohloubení spolupráce mezi českou společností TSS Cargo s čínskou firmou CEFC China.

Pražské letiště Václava Havla pak plánuje spolupracovat na údržbě či opravách svého zařízení s China Eastern Airlines. Mezi připravovanými projekty je zmíněna i továrna na pneumatiky velké čínské společnosti Linglong Tire. Podle účastníků jednání, které se uskutečnilo v pátek za přítomnosti Zemana, ale ještě není rozhodnuto, zda bude investice do České republiky směřovat.

Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) o jednání o plánované koupi plzeňské Škody Transportatin informovala loni na podzim v prohlášení pro hongkongskou burzu. Podle odhadů by za Škodu mohla čínská firma, která je největším výrobcem vlaků na světě, zaplatit 50 miliard korun. Skupina Škoda Transportation je největším výrobcem kolejových vozidel ve střední a východní Evropě. V roce 2015 utržila rekordních 18,3 miliardy korun, meziročně o 11 procent více, čistý zisk měla 588 milionů Kč.

Zeman také čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi předal seznam 22 již schválených projektů. Český prezident dnes novinářům řekl, že jeho čínský protějšek doporučil svým podřízeným, aby tyto projekty podpořily. Jsou mezi nimi třeba vytvoření dopravního uzlu z České republiky a pražského letiště pro čínské letecké společnosti, spolupráce mezi Českou exportní bankou a China Development Bank či prohloubení spolupráce mezi finanční skupinou J&T a China Development Bank.

Mezi projekty je uvedena i nová pobočka jedné z největších bank světa ICBC v Praze či rozšíření výroby televizí společnosti Changhong v Nymburku. Jeden z projektů počítá i s rozvojem spolupráce mezi pražskou Slavii a českou fotbalovou asociací na jedné straně a čínskými protějšky na straně druhé.

Během cesty Zemana po Číně také ředitel CzechInvestu Karel Kučera oznámil, že jeho agentura jedná v Číně o uskutečnění projektů za asi 60 miliard korun. O jednom je již rozhodnuto, o dalších třech by rozhodnutí mohlo padnout do roka, řekl novinářům. Kučera ale nepředpokládá, že by se na všechny projekty podařilo uzavřít smlouvy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1