„Největší obchodní válka“ běží naplno. 6 věcí, které je o ní dobré vědět | info.cz

Články odjinud

„Největší obchodní válka“ běží naplno. 6 věcí, které je o ní dobré vědět

Obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa se úderem šesté hodiny ráno našeho času rozhořela naplno. Cla na dovoz čínského zboží do USA vstoupila v tu chvíli v platnost a Peking obratem uvedl do praxe stejná protiopatření. Ani jedna strana zatím neprojevuje vůli k ústupkům a naopak obě chystají další odvetné kroky.

25 %

To je výše cla, které Donald Trump po týdnech hrozeb dnes ráno na čínský dovoz do USA uvalil. Celkem se sazba za rok dotkne zboží za 34 miliard dolarů, v přepočtu asi 750 miliard korun. Mezi dotčenými odvětvími je například zemědělství a letectví. 

Proč se to děje? 

Donald Trump uvalením cla míří na podle něj nepoctivou konkurenci zahraničních výrobců a věří, že krokem ochrání americká pracovní místa. To ale vůbec není jisté, protože řada firem raději přesune svoji produkci jinam, nebo naopak pracovní pozice začne škrtat, jak tím pohrozily firmy Harley-Davidson a General Motors.

Odvetná opatření podpořená všeobecnou nervozitou můžou rozpoutat nekonečnou spirálu, která by ohrozila růst ekonomik, paralyzovala globální obchodní řetězce a dodávky a ve výsledku přispěla k růstu cen.

Trump rovněž doufá, že tak odradí Čínu od krádeží nápadů a patentů amerických firem, a v neposlední řadě chce narovnat deficit zahraničního obchodu USA. Ten podle amerického ministerstva obchodu v květnu klesl na nejnižší úroveň za rok a půl a vývoz byl rekordní. K tomu přispělo téměř zdvojnásobení vývozu sóji, zřejmě v rámci snah farmářů dodat do Číny co nejvíce komodity, než Peking zavede cla na její dovoz.

Obchodní válka USA-Čína

Jaká je reakce Číny?

Z čínského ministerstva obchodu zní, že jde o šikanu a že USA rozpoutaly „největší obchodní válku v hospodářských dějinách“. Peking uvedl, že jak sliboval, neudeřil jako první, ale je nucen zahájit protiútok. Ten má podobu recipročních opatření namířených na více než 500 amerických výrobků.

Peking také kvůli americkým dovozním clům podal na Spojené státy u WTO žalobu.

Co mají velmoci v rukávu?

Zřejmě jsme svědky prvního kola obchodních sporů. Jak píše respektovaný ekonomicky zaměřený web Bloomberg, „dvě největší světové ekonomiky si vyměnily první rány v obchodní válce, která jen tak neskončí.“

Žádná ze stran skutečně ani náznakem nedává najevo, že by nechtěla hnát spor do krajnosti. Donald Trump už vyhlíží další čínské zboží v objemu 16 miliard dolarů, na které by cla rozšířil, a naznačuje, že v dlouhodobém horizontu by jeho politika mohla mít dopad na import za víc než půl bilionu dolarů – tedy víc, než byl celý loňský dovoz z Číny do USA.

Má to zajímat Česko?

V globální propojené ekonomice jednoznačně ano. Ekonomové již dříve varovali, že pro tuzemskou ekonomiku představují globální spory riziko především kvůli její závislosti na výrobě a vývozu aut a na dění v eurozóně. Česko je podle některých studií dokonce jednou z nejvíce ohrožených zemí, i když se do obchodní války samo nezapojuje. 

„Důvodem je extrémní závislost kondice naší ekonomiky na optimální funkčnosti světových hodnotových řetězců. Důsledkem obchodní války by bylo zásadní narušení těchto řetězců, se kterým se velké ekonomiky jako USA, ale také třeba Brazílie a další vypořádají mnohem lépe, neboť nejsou na jejich funkčnosti tolik závislé. Obecně je ovšem celá eurozóna ohrožena obchodní válkou více než USA,“ řekl tento týden ČTK analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Trump si navíc pohrává s myšlenkou uvalit cla právě i na dovoz evropských aut. Zdroje z automobilového průmyslu agentuře Reuters řekly, že prezident je údajně ochotný za ústupky přestat tímto krokem hrozit. Podmínkou údajně je, že EU zruší poplatky za dovoz amerických vozů.

Jaké jsou dopady na trhy?

Dopady na hlavní světové měny jsou zatím omezené. Mírně oslabuje dolar, dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, ztrácel kolem 14:00 SELČ zhruba 0,2 procenta na 94,27 bodu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud