Nízké daně v Česku jsou mýtus. Zaměstnanci odvádějí státu téměř nejvíc z vyspělých zemí | info.cz

Články odjinud

Nízké daně v Česku jsou mýtus. Zaměstnanci odvádějí státu téměř nejvíc z vyspělých zemí

Čeští zaměstnanci loni zaplatili na daních opět o něco víc, než rok předtím. Takzvaná složená daňová kvóta, která zahrnuje kromě daně z příjmu fyzických osob i odvody, vzrostla na 43 procent. V roce 2015 byla 42,8 procenta. V rámci 35 států Organizace pro hospodářskou spolupráci (OECD), označovanou často jako sdružení vyspělých států, Češi platí osmé nejvyšší daně.

Daňové zatížení mezd ukazuje, jaké procento z celkových mzdových nákladů, tedy mzdy a pojistného hrazeného zaměstnavatelem, tvoří daně z příjmu zaměstnanců a odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počítá se z průměrného příjmu svobodného a bezdětného zaměstnance.

Průměrné daňové zatížení mezd v celé OECD loni kleslo na 36 procent. Na Slovensku činilo daňové zatížení 41,5 procenta, což byla v rámci OECD třináctá nejvyšší úroveň.

Nejvyšší daňové zatížení v rámci OECD loni měli Belgičané, kteří ze své mzdy odvedli státu 54 procent. Naopak nejnižší daňové zatížení bylo v Chile, kde činilo pouze sedm procent.

Ředitel centra OECD pro daňovou politiku a správu Pascal Saint-Amans uvedl, že za celkovým poklesem daňového zatížení mezd v OECD stojí reformy v pouhé hrstce členských zemí. Upozornil, že snižování daňového zatížení mezd je jednou z důležitých cest k podpoře hospodářského růstu.

Navzdory poměrně vysokému daňovému zatížení mezd jsou průměrné náklady na práci v České republice o více než polovinu nižší než v celé Evropské unii. Podle zprávy statistického úřadu Eurostat z minulého týdne průměrné náklady na práci v Česku loni činily 10,2 eura (272 Kč) na hodinu, zatímco v celé EU činil průměr 25,4 eura na hodinu.

Nejvyšší náklady na práci v EU loni byly v Dánsku, kde zaměstnavatelé za jednu hodinu práce zaplatili v průměru 42 eur. České republice patřila 21. příčka. O jednu příčku výše bylo Slovensko, kde hodina práce přišla zaměstnavatele na 10,4 eura. Nejlevnější práce byla v rámci EU v Bulharsku s náklady 4,4 eura na hodinu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud