Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

O iPhone X není takový zájem. Apple snižuje jeho výrobu na polovinu

O iPhone X není takový zájem. Apple snižuje jeho výrobu na polovinu

Apple podle webu Business Insider přistoupil ke snížení objemu produkce iPhonu X. Důvodem má být klesající poptávka po vlajkové lodi značky. Podle uniklých zpráv z rozsáhlého dodavatelského řetězce Apple očekává, že v prvním čtvrtletí letošního roku vyrobí asi 20 milionů kusů přístrojů. Původně přitom kalifornská společnost počítala s tím, že v povánočním období z výrobních linek dorazí okolo 40 milionů iPhonů X.

Na vině mají kromě nižších očekávání budoucích prodejů být také slabší výsledky během předvánoční sezóny, na kterou Apple původně sázel. Sklady má tím pádem společnost zaplněné více, než plánovala, a proto snižuje výrobní plán. Prodeje nesplnily očekávání na všech stěžejních trzích značky – v Severní Americe, Číně a Evropě.

Dalším faktorem menšího zájmu o nejdiskutovanější smartphone loňského roku může být také jeho cena, která zájemce v mnohých případech vedla k pořízení cenově dostupnějších modelů "osmičkové" řady.

Slabší poptávku po iPhone X potvrzuje i uznávaný analytik Ming-Chi Kuo, jež je mezi zasvěcenými znám svými spolehlivými zdroji. Podle něj Apple v tomto čtvrtletí prodá okolo 18 milionů iPhonů desáté generace. Původní odhady ovšem mluvily až o 30 milionech prodaných kusech. Na vině má být zejména snížený zájem na čínském trhu.

Po zveřejnění těchto zpráv reagovaly akcie Applu poklesem o jedno procento. Samotný Apple pak jako obvykle v podobných případech odmítl situaci komentovat. Ve čtvrtek se však očekává zveřejní finančních výsledků za uplynulý kvartál, které předvánoční zájem o nové iPhony vyčíslí.

I dodávky iPhonů v období před svátky byly nejspíše nižší, než se původně očekávalo. Na vině tehdy byly i výrobní problémy, kdy jeden z dodavatelů nebyl schopen vyrábět dostatečné množství součástek pro skener obličeje Face ID.

Dalším limitujícím faktorem jsou OLED panely, které pro Apple v současné době dodává Samsung. Jeho výrobní kapacity jsou však omezené a displeje poměrně náročné na výrobu potřebuje také pro své vlastní telefony. Mluví se tedy o tom, že na výrobě obrazovek pro příští generaci iPhonů se bude podílet také LG, které Apple pomůže s výstavbou nových výrobních kapacit.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1