Články odjinud

Obchodní válka USA s Čínou eskaluje. Peking sází na Trumpovu slabost, má ale víc co ztratit

Kdo vyhraje obchodní válku mezi Čínou a USA? Na zdánlivě banální otázku se hledá odpověď složitě. Peking má v případě vážné bitvy daleko více co ztratit, předem poražený ale není. Čína spoléhá na své výhody spočívající v autoritářském režimu a nejasných požadavcích amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Donald Trump přitvrdil. Požádal svého zástupce pro obchod, aby vypracoval seznam dalšího čínského zboží, na jehož dovoz v hodnotě 100 miliard dolarů (asi dva biliony korun) bude možné zavést cla.

Americký prezident tím reagoval na čínské oznámení o uvalení 25procentních cel na 106 amerických výrobků. K tomu Peking přistoupil v odvetě za předchozí americký seznam, který USA zveřejnily v úterý.

Tak v praxi vypadá obchodní válka, která je o to vážnější, že mezi sebou soupeří dvě nejsilnější ekonomiky světa. Nabízí se tedy otázka, která z nich bude v boji úspěšnější. „Ve vážné ekonomické bitvě USA zvítězí,“ domnívá se Derek Scissors z American Enterprise Institute, který radil americké administrativě s politikou vůči Číně.

Peking má skutečně více co ztratit. Čínská ekonomika je silně závislá na exportu. Takřka jeho pětina přitom jde právě do USA. Čína tam prodává zboží a služby za 506 miliard dolarů. Spojené státy opačným směrem posílají hodnotu 130 miliard.

Obchodní válka ale nemá pouze ekonomický rozměr. Roli hraje také politika. A v ní může mít Čína výhodu. V Pekingu vládne autoritářský režim, v němž má hlavní slovo prezident Si Ťin-pching. Jeho pozice je tak silná, že nedávno dostal požehnání zůstat ve funkci tak dlouho, jak si může přát.

Čína má díky tomu možnost reagovat na situaci daleko pružněji než americká administrativa. Může také podporovat firmy, na které spory dopadnou. Kapitálové rezervy má větší než Spojené státy, a to přesto, že jsou menší, než bývaly.

Donald Trump se proti tomu musí ohlížet na veřejné mínění. Už nyní narůstá nespokojenost části republikánů, kteří se obávají, že jim prezidentovy kroky uškodí v podzimních volbách. V nich se navíc může změnit většina ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu, což Bílému domu ještě více sváže ruce. Zrazený se navíc cítí i byznys. Firmy jako Boeing či společnosti na Wall Street Trumpa podporovaly a s obchodní válkou nesouhlasí.

„V příštích dvanácti měsících může Čína ustát daleko více než USA,“ tvrdí Evan Medeiros, který radil Trumpovu předchůdci Baracku Obamovi s otázkami ohledně Asie.

Peking navíc disponuje i dalšími způsoby, jak USA potrestat. Kromě protiopatření v podobě cel může například odmítnout pomoc při řešení sporů se Severní Koreou, přeprodat část amerického dluhu na turbulentní trhy či ztížit život společnostem vyrábějícím své zboží v Číně.

Klíčovým problémem je též nejasnost Trumpových požadavků. Prezident mluvil o třech problémech, které s Čínou má. Zmínil obchodní deficit, krádeže duševního vlastnictví a průmyslovou politiku. Nevznesl ale konkrétní požadavky, což Číně umožnilo postavit se do role oběti, která jen reaguje na americké kroky.

„Chci, aby USA dělaly proti Číně více, ale chci, aby měly nějaký plán. Potřebujeme velmi konkrétní požadavky, místo toho říkáme, že se Číňané mají změnit,“ konstatuje chyby v přístupu Scissors.

Experti zmiňují ještě jednu možnost. Že Trumpovým cílem je ve skutečnosti získat alespoň drobné ústupky, které by mohl prohlásit za svoje vítězství. Takovou věcí by mohlo být například čínské prohlášení z minulého týdne, že země připravuje snazší přístup na trh pro americké společnosti a přestane nutit zahraniční firmy k přesunu technologií.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud