Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odklad mateřství jako benefit. Firmy začaly ženám nabízet zmrazení vajíček

Odklad mateřství jako benefit. Firmy začaly ženám nabízet zmrazení vajíček

Zahraniční společnosti začaly nabízet jako zaměstnaneckou výhodu uchování vajíček. Ženy díky tomu mohou odložit mateřství – ať už kvůli práci nebo proto, že právě nemají vhodného partnera.

Byznys kolem asistované reprodukce generuje v Česku čtyři miliardy korun ročně. Z toho na takzvaný social freezing alias zmrazení vajíček připadá zatím několik milionů. V zámoří tato služba zažívá boom. Žena si nechá zmrazit vlastní vajíčka, aby je mohla použít k otěhotnění až za několik let.

Odběr až deseti vajíček, nákup potřebných léků a uložení v kryobance vychází v Česku zhruba na padesát tisíc korun. „Aby měla žena solidní šanci, že po deseti letech se zamrazenými vajíčky otěhotní, potřebuje jich ideálně tak třicet. To znamená podstoupit tři cykly odběrů a zaplatit kolem 150 tisíc korun,“ říká Hana Višňová z pražské kliniky asistované reprodukce IVF Cube. To podle ní odrazuje mladší zájemkyně.

Pojišťovny odběr nehradí, pokud k němu nejsou vážné zdravotní důvody. „Druhou typickou skupinou zájemkyň jsou úspěšné ženy těsně před čtyřicítkou. Ty sice potřebné peníze mají, ale zase už ne ideální věk,“ podotýká Višňová. Případy zmrazení vajíček „na později“ se tak v Česku počítají na desítky ročně. „V roce 2014 bylo zamrazeno 428 vajíček z cyklů, které mají za cíl uchování plodnosti do budoucna,“ uvádí Jiří Tráva z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Více na E15. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1