Odklad mateřství jako benefit. Firmy začaly ženám nabízet zmrazení vajíček | info.cz

Články odjinud

Odklad mateřství jako benefit. Firmy začaly ženám nabízet zmrazení vajíček

Zahraniční společnosti začaly nabízet jako zaměstnaneckou výhodu uchování vajíček. Ženy díky tomu mohou odložit mateřství – ať už kvůli práci nebo proto, že právě nemají vhodného partnera.

Byznys kolem asistované reprodukce generuje v Česku čtyři miliardy korun ročně. Z toho na takzvaný social freezing alias zmrazení vajíček připadá zatím několik milionů. V zámoří tato služba zažívá boom. Žena si nechá zmrazit vlastní vajíčka, aby je mohla použít k otěhotnění až za několik let.

Odběr až deseti vajíček, nákup potřebných léků a uložení v kryobance vychází v Česku zhruba na padesát tisíc korun. „Aby měla žena solidní šanci, že po deseti letech se zamrazenými vajíčky otěhotní, potřebuje jich ideálně tak třicet. To znamená podstoupit tři cykly odběrů a zaplatit kolem 150 tisíc korun,“ říká Hana Višňová z pražské kliniky asistované reprodukce IVF Cube. To podle ní odrazuje mladší zájemkyně.

Pojišťovny odběr nehradí, pokud k němu nejsou vážné zdravotní důvody. „Druhou typickou skupinou zájemkyň jsou úspěšné ženy těsně před čtyřicítkou. Ty sice potřebné peníze mají, ale zase už ne ideální věk,“ podotýká Višňová. Případy zmrazení vajíček „na později“ se tak v Česku počítají na desítky ročně. „V roce 2014 bylo zamrazeno 428 vajíček z cyklů, které mají za cíl uchování plodnosti do budoucna,“ uvádí Jiří Tráva z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Více na E15. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud