Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Opusťte starého dodavatele energií s grácií

Opusťte starého dodavatele energií s grácií
 

Dlouhá léta setrváváte u stejného dodavatele elektřiny. Platíte stále více a služby také nejsou kdo ví jaké. Proč lpět na jednom dodavateli, když máte na výběr z několika různých dodavatelů? Správnou změnou dodavatele elektřiny či dodavatele plynu můžete pouze získat. Nezapomeňte však, že i změna dodavatele energií má své podmínky a pravidla.

Základem je znát smluvní podmínky se stávajícím dodavatelem a především podmínky pro vypovězení smlouvy. Nechcete-li zbytečně platit vysoké sankční poplatky, doporučujeme vám zjistit si, kdy a za jakých podmínek můžete dodavatele s klidným svědomím opustit. Jiné podmínky jsou u smluv na dobu určitou a dobu neurčitou či v případě smluv uzavřených v prostorách obvyklých k podnikání či s podomním prodejcem.

Smlouva na dobu určitou versus dobu neurčitou

V případě smlouvy na dobu neurčitou je situace nejjednodušší. Výpověď v písemné podobě může nespokojený spotřebitel dodavateli zaslat okamžitě. Během výpovědní lhůty, která obvykle trvá dva až tři měsíce, získá dostatek času na vyhledání nového dodavatele. Nového dodavatele si také může najít předem například na stránkách Úspory.cz nabízející srovnání ceny plynu i ceny elektřiny. Veškerou administrativu nutnou pro bezproblémovou změnu v takovém případě může provést nově vybraný dodavatel.

Smlouvy na dobu určitou jsou stále oblíbenější ze strany dodavatelů. Nabízí daleko větší míru jistotu, že je klient neopustí, kdykoliv se mu zamane. Spotřebitelům za podpis smlouvy na dobu určitou nabízí nižší ceny, výhodnější podmínky a další bonusy. Pro spotřebitele to má jednu zásadní nevýhodu. Smlouvu může vypovědět pouze k datu podpisu smlouvy (není-li stanovenou jinak) a písemnou výpověď musí zaslat dostatečně včas - většinou nejpozději šest týdnů před tímto datem. Lhůta se však může lišit od dodavatele k dodavateli. V zájmu spotřebitele je tyto podmínky znát.

Podat výpověď mimo tuto dobu je sice možné, ale dodavatel spotřebiteli zcela určitě naúčtuje nemalý sankční poplatek.

Odstoupení od smlouvy

Zákon českému spotřebiteli umožňuje odstoupit od smlouvy bez hrozby sankcí. Učinit tak lze pouze za určitých podmínek. Odstoupit od smlouvy je možné například tehdy, pokud dodavatel plynu či dodavatel elektřiny zvýší ceny energií nebo změní smluvní podmínky. V takovém případě není rozhodující, zda se jedná o smlouvu na dobu určitou či neurčitou.

O změně ceny energií musí být spotřebitel písemně informován dodavatelem a to nejméně 30 dní před provedením změny. Odstoupit od smlouvy je možné do tří měsíců ode dne data změny.

Odstoupení od smlouvy v případě podomního prodeje

S podomními prodejci zákon dosud nezatočil, a tak se jim stále daří přesvědčit neznalé a důvěřivé spotřebitele k nevýhodným změnám dodavatelů. Člověk, který si svou chybu uvědomí pozdě až po podpisu smlouvy, má následující dvě možnosti:

  • odstoupení bez udání důvodu podle § 57 občanského zákoníku – do 30 dní ode dne podpisu smlouvy musí být odstoupení doručeno dodavateli v písemné podobě,
  • odstoupení podle § 11a odst. 2 energetického zákona – spotřebitel má právo odstoupit 5 dní před zahájením dodávky v případě, že k uzavření smlouvy došlo mimo prostory obvyklé k podnikání

Nevíte si rady? Nechte si poradit!

Pokud je pro vás změna dodavatele složitá nebo nemáte čas, nevadí. S výběrem a změnou dodavatele vám ochotně pomohou odborníci na Úspory.cz, které se mimo jiné zabývají srovnáním ceny energií a vyhledáním nejvýhodnějšího dodavatele plynu či dodavatele elektřiny.  Spotřebitel za tímto účelem použije kalkulačku plynu nebo kalkulačku elektřiny a vše ostatní za něj provedou Úspory.cz a nový dodavatel energií.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744