Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peníze, které Trumpa potěší. Foxconn zvažuje obří investici sedmi miliard dolarů

Peníze, které Trumpa potěší. Foxconn zvažuje obří investici sedmi miliard dolarů

Světová jednička mezi smluvními dodavateli pro velké technologické firmy chce ve Spojených státech budovat novou továrnu na výrobu displejů. Plán oznámila krátce po inauguraci Donalda Trumpa. Plány Foxconnu jsou ale zatím jen na papíře. Výsledná investice se bude odvíjet od série jednání a dohod na federální i státní úrovni.

Společnost podle svého šéfa zvažovala podobný krok roky. Impulzem k jeho potvrzení bylo jednání obchodního partnera Foxconnu, šéfa skupiny SoftBank, který v prosinci jednal právě s Trumpem. 

Masajoši Son totiž tehdy na základě schůzky přislíbil v USA investice bankovní skupiny ve výši 50 miliard dolarů. A plány Foxconnu při tom neopatrně prozradil, když nechal reportéry natočit desky, na kterých bylo logo výrobce. „Myslel jsem, že je to soukromý rozhovor, ale ráno to bylo venku,“ uvedl podle agentury Reuters šéf Foxconnu. „Existuje skutečně takový plán, ale zatím je to spíš přání než slib,“ dodal. 

Foxconn má podle Reuters vazby v americké Pennsylvánii a tu by pro případnou investici preferoval. Sedmimiliardová investice by mohla znamenat 30 až 50 tisíc pracovních míst.

Trump hodlá v úřadu prezidenta razit politiku pod heslem „Amerika na prvním místě.“ Průmyslové giganty nutí, aby výrobu drželi v USA nebo ji tam přesunuli a neohlíželi se po levnějších zemích, jako je především Mexiko. V opačném případě hrozí vysokými cly na import. Nakolik toto hraje roli v rozhodování Foxconnu, není známo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744