Penta se sítí lékáren Dr.Max vstupuje na čínský trh. Jednáme tam o koupi řetězců, řekl spolumajitel Dospiva | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Penta se sítí lékáren Dr.Max vstupuje na čínský trh. Jednáme tam o koupi řetězců, řekl spolumajitel Dospiva

Penta se sítí lékáren Dr.Max vstupuje na čínský trh. Jednáme tam o koupi řetězců, řekl spolumajitel Dospiva

Investiční skupina Penta se svou sítí lékáren Dr.Max vstupuje na čínský trh. Partneři firmy Marek Dospiva a Jaroslav Haščák během středeční tiskové konference prohlásili, že jednají s čínskými společnostmi a řetězci o jejich akvizici. „V Číně je to běh na dlouhou trať. Zatím máme zpracovaný plán pro dalších pět let, pak naše tamní působení zhodnotíme,“ uvedl Dospiva.

Společnost Penta při vstupu na čínský trh počítá jak s akvizicemi, tak s organickým růstem. „Bude to kombinace, plánujeme tam stavět lékárny od nuly, ale zároveň jednáme o koupi drobných společností a celých řetězců,“ uvedl partner společnosti Penta Marek Dospiva s tím, že prozatím skupina plánuje investovat v regionu okolo Šanghaje. 

Síť lékáren Dr. Max v loňském roce expandovala do Itálie, Rumunska a Srbska, do budoucna skupina zvažuje vstup i na další trhy jihovýchodní Evropy – například do Bulharska a Chorvatska. 

„Já i Jaroslav Haščák jsme v Číně nějakou dobu žili, takže myslím, že dokážeme chápat specifika tamního trhu. U lékáren tam vidíme velký potenciál, z pohledu zákaznické zkušenosti tam jsou za Evropou 10 až 15 let, takže tam existuje prostor pro zlepšení,“ dodal Dospiva.

Loni provozoval Dr.Max v Evropě 1300 lékáren s celkovými tržbami přes 31 miliard korun, akvizicí společnosti A&D Pharma Group z přelomu roku se prodejní síť firma zvětšila na více než dva tisíce lékáren s celkovými tržbami téměř 60 miliard korun. „Investiční apetit neztrácíme,“ komentoval Dospiva.

Penta ve středu rovněž oznámila své hospodářské výsledky za loňský rok, při tržbách 178 miliard korun vykázala čistý zisk 6.22 miliard. Ten generovaly zejména společnosti Fortuna, Dr.Max, Prima banka a Privatbanka.

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Vedle zdravotnictví působí ve finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a mediálním odvětví. Její portfoliové společnosti zaměstnávají více než 41 tisíc lidí. Penta působí ve více než deseti evropských zemích a má zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.