Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plzeňská Škoda prorazila v Německu. Ulovila zakázku na tramvaje za 10 miliard a chystá expanzi

Plzeňská Škoda prorazila v Německu. Ulovila zakázku na tramvaje za 10 miliard a chystá expanzi

Jako o průlomové zakázce mluví plzeňská Škoda Transportation o dodání nových tramvají, které budou jezdit mezi německými městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. Model tramvaje představila v pondělí právě v Mannheimu. „Máme v hledáčku několik dalších větších projektů, může jich být třeba osm devět,“ tvrdí generální ředitel společnosti Petr Brzezina.

„Je to pro nás důležitá zakázka. Na západoevropském trhu nejsme úplným nováčkem, i historicky jsme sem dodávali, nicméně toto je náš třetí projekt v poslední době v Německu. Tramvaje jsme dodávali například do Chemnitzu. Toto je pro nás průlomová zakázka v tom, že je hodně viditelná i na německém trhu. Zákazník si s tím dal práci, dlouho vybíral a specifikoval požadavky,“ prohlásil Brzezina po představení tzv. mock-upu, neboli modelu tramvaje v životní velikosti.

Vozidlo by mělo začít jezdit mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg ve třech spolkových zemích v roce 2021. Škoda Transportation uspěla ve výběrovém řízení, do něhož se přihlásili světoví výrobci jako například Siemens, i díky tomu, že její tramvaje, z nichž model pro německý trh vycházel, využívají například ve finských Helsinkách, jejichž infrastruktura je podobná té v Mannheimu.

Celková hodnota získané zakázky přitom šplhá k 10 miliardám korun a český výrobce by měl do Německa dodat 80 kusů tramvaje ve třech provedeních.

„Víme, že německý zákazník je náročný co se týče schvalovacích procesů a dokumentace. Nicméně my do toho máme zapojený mezinárodní tým, který je schopen reagovat na specifika dané země. Samozřejmě doma je to jednodušší z hlediska jazykového i schvalovacího, ale není to náš pohled. Ten je, že máme zákazníka, který má nějaké požadavky a my je musíme splnit stejně jako požadavky na certifikace a homologace v té dané zemi,“ shrnuje Brzezina, jak složité je dostat se na západoevropský trh a přibližuje specifika toho německého.

V současné době činí export skupiny 60 procent. Brzezina přitom nevylučuje, že by se do budoucna mohl zvýšit. Škoda Transportation má už nyní zaostřeno na několik dalších projektů. „Německý trh dále sledujeme. Důležité je, že tato tramvaj je na metrové rozteči. Takových projektů je v Německu asi 50 procent, zbytek je na klasické rozteči. Je to důležitý trh a řekl bych, že i díky tomuto úspěchu zde máme dobrou pozici Máme v hledáčku několik větších projektů, může jich být třeba osm devět, ale nebudu předjímat, jak se to vyvine,“ říká. 

Brzezina ale nechce, aby plzeňská Škoda rozlišovala zakázky pro zahraniční a český trh. Její tramvaje už nyní jezdí například v Praze nebo Ostravě, cílit chce ale i na další města, třeba na Plzeň. Navíc počítá s tím, že v budoucnu bude chtít svůj vozový park obměňovat i hlavní město. „Chceme pracovat na platformě Smart City, kterou dnes máme a chceme, aby ta vozidla byla konkurenceschopná i cenově,“ dodává.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1